Samuel Čarnoký
14.02.2017
7 min

V meste Nikola Teslu to proste iskrí // blog

Priznám sa, že pred cestou do Belehradu som okrem základných informácií ako je rakija, baklava, živeli (srbské na zdravie), faktu, že skoro všetky priezviska sa končia na -ić a čosi málo o vojnovom konflikte, ktorý je pre Srbov citlivou témou, vedel o Srbsku a jeho hlavnom meste Belehrade veľmi málo. O to menej som vedel o tom, čo ma zaujíma najviac, a to o dizajne písma a typografii tejto krajiny.

Rezidenčný pobyt v kreatívnom inkubátore Nova Iskra v Belehrade som dostal od Creative Industry Košice. A to doslova, pretože som ju dostal ako ocenenie v Národnej cene za komunikačný dizajn na Slovensku od CIKE ako partnera podujatia. Vzhľadom na to, že z toho pokojne mohol vzísť aj rezidenčný pobyt v domácich Košiciach (ako zavtipkoval jeden z mojich priateľov) som za túto možnosť spoznávania nepoznaného organizácii Creative Industry Košice veľmi vďačný. Keďže moje časové možnosti boli komplikované, po dohode s vysielajúcou aj prijímajúcou inštitúciou som mesačnú rezidenciu skrátil na dva týždne. To mi ponúklo možnosť prizvať na pobyt niekoho so sebou. Mojim súputnikom sa tak stal dizajnér David Hutira, s ktorým okrem toho, že bol kedysi mojim študentom, som mal možnosť spolupracovať na kreatívnych projektoch (napr. vizuálna identita pre SteelPark). Správnosť tejto voľby, ako aj pravidlo, že dvom je veselšie, sa počas pobytu naplno potvrdili.

Mojim hlavným cieľom bolo dozvedieť sa niečo o typografickej scéne v Belehrade a stretnúť ľudí z tohto oboru. Náš koordinátor Relja Bobić, nám ochotne sprostredkoval niekoľko kontaktov na zaujímavých ľudí z tejto komunity. Ďalším plánom bolo bližšie spoznať mesto a jeho zaujímavosti. Belehrad sa pýši najmä srbským rodákom Nikola Teslom. Jeho múzeum je miestom, ktoré treba rozhodne navštíviť. Mojim hlavným záujmom bol však prieskum a objavovanie písma v urbánnom prostredí a musím povedať, že Belehrad mi v tomto ohľade priniesol množstvo zaujímavých podnetov. Taktiež sme spoločne s Dávidom aktívne využili možnosti, ktoré co-working Nová Iskra poskytuje. Ako sa ukázalo, dva týždne síce neboli vyčerpávajúce, ale stále to bol dostačujúci čas nato, aby sme naše plány dokázali naplniť.

Dizajnový inkubátor a co-working Nova Iskra

Ako sme sa dozvedeli, v Belehrade sú asi tri ďalšie coworkingové priestory. Nova Iskra je však medzi nimi pomerne jedinečná. Kým tie ostatné slúžia predovšetkým pre IT priemysel, Nova Iskra obhajuje svoju pozíciu tým, že združuje a prepája kreatívnych ľudí z rôznych odvetví.

Nenápadný vchod z rozbitej ulice blízko centra Vás vovedie do iného sveta. Iskrička nádeje, že to bude naozaj zaujímavé a obohacujúce vzplanie okamžite ako vstúpite do tohto priestoru. Príjemný interiér, pokojná atmosféra v plnom pracovnom nasadení. Dve podlažia naplnené zaujímavými a kreatívnymi ľuďmi, strešná záhradka s terasou, mítingové priestory pre nerušenú komunikáciu, či priestor na oddych aj občerstvenie je presne to, čo tu nájdete. Okrem práce v co-workingu, Nova Iskra organizuje aj množstvo sprievodných aktivít. Pravidelné sú štvrtkové prezentácie a diskusie. My sme mali možnosť vidieť napr. prezentáciu o alternatívach Urban Networkingu. Príjemnou pauzou v pracovnom zápale bola aj jóga - dýchacie cvičenie pod lektorským vedením.

Vzhľadom k tomu, že som zvyknutý ako freelance dizajnér pracovať v súkromí svojho bytu, práca v co-workingu mi umožnila vyskúšať oddeliť prácu od voľného času, čo bola pre mňa nesporne zaujímavá skúsenosť. A taktiež na rozdiel od intímnej práce vo svojej domácej ulite, mi práca v tomto priestore ukázala možnosti zdieľania pracovného priestoru s inými kreatívnymi ľuďmi.

Písmo a dizajn v Belehrade a Srbsku

Aby som nasýtil svoju zvedavosť v pláne sme mali niekoľko mítingov. Náš koordinátor nám sprostredkoval cenné kontakty na ľudí predovšetkým z prostredia Fakulty úžitkových umení, ktorá je súčasťou Univerzity umení v Belehrade. Z príjemnej komunikácie a ochoty stretnúť sa, vzišla ponuka urobiť prezentáciu pre študentov zamerania Tlač a knižný dizajn. Pedagógom tohto oboru je Olivera Stojadinović a jeho asistentkou je Jana Oršolić. V konfrontácii so spôsobom výuky na škole kde pôsobím, bolo pre mňa zaujímavým zistením, že súčasťou štúdia je aj štvorročná výuka kaligrafie a dizajnu písma, čo ponúka dostatočný priestor pre kvalitné zvládnutie týchto disciplín. Počas návštevy školy som mal možnosť nahliadnuť aj do výukového procesu. V Srbsku sa okrem latinky píše predovšetkým cyrilikou. Študenti tak môžu znalosti z fungovania oboch písmových systémov ľahko uplatniť v písmovom dizajne. Práve v tomto zmysle sú postavené aj zadania v škole. Olivera a Jana ma ochotne zasvätili aj do hlbšieho spoznania srbskej scény v oblasti dizajnu písma. Obzory sa mi tak rozšírili o mená profesionálov ako Jovica Veljović, alebo Nikola Kostić. Ako som zistil v Srbsku je písmarská tradícia výrazne zakorenená v kaligrafickej tvorbe a ručnej práci, čo sa odráža v mnohých realizáciách, ktoré je možné vidieť napr. v baroch a kaviarňach po meste.
 
Vrátane niekoľkých príjemných stretnutí z ďalšími ľudmi z oboru na káve, drinku či obede, bol jedným z ďalších obohacujúcich zážitkov aj meeting v grafickom štúdiu Coba&Associates, ktoré ako pomerne malé štúdio funguje už úctyhodných 15 rokov. V ich portfóliu nájdete najmä projekty z oblasti brandingu ale aj množstvo realizácii v obalovom dizajne. Spoločný priestor so štúdiom Coba&Associates zdieľa aj redakcia online magazínu Designed.rs, ktorý je pionierským projektom tohto druhu v Srbsku a nezávislou platformou zaoberajúcou sa oblasťou dizajnu a vizuálnej komunikácie. Praktickým výsledkom tejto návštevy bolo aj to, že Ana Radovanovic z redakcie so mnou pre Designed.rs zrealizovala interview.

Urbánny priestor ako nevyčerpateľná studnica bizarností a inšpirácie

Belehrad je mestom, v ktorom sa do jedného celku mieša veľké množstvo protikladov. V rámci jednej ulice nie je ničím výnimočným vidieť ako sú tesne na seba nalepené niekoľko-poschodové obrovské budovy a maličké jedno-podlažné domy. Nájdete tu luxusné obchody, ale aj kvantum opustených budov a pozostatky po bombardovaní. Pouličnej typografii dominujú všadeprítomné graffiti a na výkladoch sa mieša cyrilika s latinkou. Mix rôznych štýlov a typov písma tak ešte viac umocňujú dve rozdielne abecedy. Podnetné impulzy možno nájsť takmer na každom rohu. Počas objavovania mesta sa mi tak pomerne ľahko podarilo „uloviť“ nemalé množstvo zaujímavých nápisov a neónov do mojej zbierky mestskej typografie.

Sútok riek Sávy s Dunajom rozdeľuje Belehrad na dve polovice. Na jednej sa nachádza staršia časť mesta s historickým centrom, ktorému dominuje pevnosť Kalemegdan s rozľahlým parkom. Opozitom na druhej strane je Nový Belehrad, ktorý je predisponovaným ekvivalentom našej Petržalky. Panelákovému urbanizmu tu dominuje monumentálna a polo-opustená West Gate, ktorá je jednou z príkladných ukážok socialistického modernizmu. Každému, kto obľubuje Urban exploration, rozhodne odporúčam navštíviť túto časť mesta.

Po všetkých skúsenostiach, ktoré som v Belehrade zažil, musím povedať, že v meste Nikola Teslu to s vami naozaj zaiskrí.