CIKE
18.11.2016
3 min

Občianske združenie žije minulosťou pre budúce generácie // Azimut, Escalator 2016

Mirka Rybárová a Slavo Stankovič sa narodili za socializmu. Ona je typycké panelákové dieťa, on je bývalý pionier. Oboch spája dlhoročná práca v kultúrnom sektore a viaceré projekty, ktoré počas ich trojročného pôsobenia v Escalatore posúvajú stále ďalej.

Väčšinu svojho života síce prežili v demokracii, ale na časy neslobody odmietajú zabudnúť. Ako občianske združenie Azimut sa v minulom roku podieľali na tvorbe stolovej hry 1989: The Year of Resistance (voľná na stiahutie tu), ako Authentic Košice sprevádzali turistov po Košiciach v Škode 120 a aj tento rok zorganizovali festival Matrioshka, ktorý pripomína dôležitosť ľudskosti v boji proti absurdite.

Hlavnou náplňou o.z. Azimut je festival Matrioshka - multižánrové podujatie, ktoré prostredníctvom umenia a kultúry šíri posolstvo nutnosti ochrany demokratického zriadenia a ukazuje na nevyhnutnosť slobodnej občianskej spoločnosti a jej kľúčovej úlohy vo formovaní demokracie. Cieľom je pomôcť mladej generácii pochopiť dôležitosť kritického myslenia, priblížiť absurditu (a zločinnosť) totalitných režimov ako aj pripomenúť si hodnoty 17. Novembra 1989. Na základe kvalitných partnerstiev s rovnako naladenými organizáciami a jednotlivcami budujú Matrioshke renomé atraktívneho a inteligentného festivalu, ktorým chcú osloviť najmä mladú generáciu.

Rok 2016 na Escalatore venovali práve spomínanému festivalu. Okrem toho sa chceli zameriavať na svoj osobný rozvoj a efektívnu prácu v malom tíme. Ako skalní členovia tímu sa však venovali aj sieťovaniu a boli zapojení aj do koordinácie jednotlivých aktivít Escalatora a produkčných prác. Rok 2016 sa v Azimute niesol v produktívnom duchu, o čom svedčí aj pribratie novej členky na svoju palubu - Kataríny Živanovič.

Už začiatkom roka rozbehli spoluprácu na kampani #dzivoKE, kedy povozili na svojej legendárnej Škode 120 moderátora Sajfu a youtubera Exploiteda. Pre projekt Authentic Košice sa im podarilo v tomto roku spustiť nový web pre zahraničných turistov. Tieto prehliadky sú pre návštevníkov Košíc skvelou príležitosťou, aby spoznali Košice trochu inak, ako sú z klasických cestovných kancelárií zvyknutí. Vidieť a zažiť mesto, nie len ako fyzické miesto plné budov a pamiatok, ale prepojiť ho s jeho autentickými príbehmi a zážitkami, pohľadom na každodenný život Košičanov, ktoré spoločne dotvárajú pravý obraz o tejto východnej metropole.

Escalator je určený profesionálom pôsobiacim na Slovensku v kultúrnych alebo kreatívnych odvetviach. Tohto roku sa ho opäť účastnia organizácie z celého Slovenska. Spoznajte ich tu. Aj Mirku a Slava však budete môcť stretnúť na záverečnom podujatí tohtoročného programu Escalator:  ESCALATOR DŽEM. Už 30.11. v Tabačke Kulturfabrik. Viac info tu.


Projekt Escalator 2016 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.