Magdaléna Haľková
15.11.2016
4 min

Keď tradičná inštitúcia hľadá inšpiráciu v nezávislej kultúre // Stredoslovenská galéria, Escalator 2016

Dve budovy, niekoľko výstávných miestností a stála expozícia maliara Dominika Skuteckého v jeho rodinnej vile. To všetko patrí pod Stredoslovenskú galériu, inštitúciu so 60-ročnou tradíciou, ktorá sa prihlásila do tohtoročného Escalatora.

Do Escalatora sa zvyknú hlásiť nezávislé kultúrne centrá alebo umelci. Dievčatá zo Stredoslovenskej galérie v ňom však videli možnosť, ako sa inšpirovať na zahraničných príkladoch, ktoré im tlmočia mentori Paul Bogen a Sandy Fitzgerald, ale aj od samotných účastníkov. Katka Baraníková a Zuzana Medzihorská, zastupujúce galériu, si na začiatku stanovili ciele ako získať väčšie zručnosti v oblasti fundrasingu, PR, audience development, ako aj rozšíriť ponuku pre stálych aj nových návštevníkov a fanúšikov.

Chceli sme prehĺbiť vzťah s verejnosťou, rozšíriť publikum a získať nové obzory aj inšpirácie. Na celkové fungovanie aj plánovanie - to by sme mali zlepšiť. Pre mňa bolo dôležité to, že na začiatku, keď sme mali stretnutie s Paulom Bogenom a naším riaditeľom, povedal, že väčšina múzeí a galérií v Británii funguje tak, že sú sebstačné a nemajú žiadnu podporu od štátu. Naša východisková pozícia je oveľa lepšia, lebo máme prevádzkové náklady financované z kraja” hovorí Zuzka. Celú programovú činnosť si však Stredoslovenská galéria hradí z grantov. „Z toho stretnutia tiež vyznelo, že sme akoby konzervatívna inštitúcia, ktorá je zabehnutá v istých koľajách a ak chceme vstúpiť do 21. storočia, tak potrebujeme zmeniť imidž a podobne,” dopĺňa kolegyňu Katka.

Stredoslovenská galéria bola dlho zameraná na jedno médium - grafiku a funguje aj ako zbierkotvorná inštitúcia. Posledných 15 rokov už vystavuje súčasné a moderné umenie v širšom spektre. Tiež sa tu pravidelne organizujú čítačky Anasoft litera, s občianskym združením Laputa pripravovali festival súčasného mediálneho umenia Intermédiá, alebo organizovali niekoľko predstavení v spolupráci s Divadlom Štúdio tanca. Samostatne potom pripravujú workshopy a majú dobre rozvinutú galerijnú pedagogiku, na ktorej paracujú už od 90tych rokov. „Naša vízia je, že nechceme byť len galéria, ale skôr fungovať v Bystrici, ako také kultúrne centrum,” hovorí Katka.

Počas Berlínskeho Study weeku našli inšpiráciu v návšteve verejného kultúrneho centra a galérie Neuer Berliner Kunstverein, ktorá sa špecializuje na organizovanie výstav, ku ktorým ponúka široký odborný program a publikácie. Tiež prevádzkuje artotéku, teda požičiava diela zo svojej zbierky. Návštevníci si za minimálny poplatok za poistenie môžu požičať umelecké diela až na jeden rok. Cennou skúsenosťou z Berlína je pre nich tiež možnosť stretnúť sa so zástupkyňou riaditeľa a hlavnou kurátorkou Berlinische Galerie, ktoré im predstavili štruktúru, históriu, zbierku, edukačné aktivity a sprievodné podujatia galérie. 

Pri príležitosti 60teho výročia začali tohto roku s festivalom Prvý človek bol umelec, ktorý zahŕňa výstavy vizuálneho umenia, filmy, tanec, hudbu, literatúru ako aj rôznorodé tvorivé dielne, prednášky, diskusie a pikniky. Prebieha od septembra do decembra 2016. Momentálne tiež hostia výstavu finalistov Ceny Oskára Čepana, ktorú organizuje ďalší z účastníkov Escalatora 2016 - Nadácia Centrum súčastného umenia.

Escalator je určený profesionálom pôsobiacim na Slovensku v kultúrnych alebo kreatívnych odvetviach. Tohto roku sa ho opäť účastnia organizácie z celého Slovenska. Spoznajte ich tu. Aj Stredoslovenskú galériu budete môcť stretnúť na záverečnom podujatí tohtoročných eskalátorovcov - ESCALATOR DŽEM. 30. novembra v Tabačke Kulturfabrik.


Projekt Escalator 2016 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.