Magdaléna Haľková
19.09.2016
5 min

Priestor, kde je jedno či máš postihnutie, alebo nie // S3 Centrum, Escalator 2016

S3 Centrum bude komunitným kultúrnym priestorom, ktoré má vzniknúť na prešovskom Sídlisku III. Jeho otvorenie pripravuje občianske združenie Barlička, poskytujúce sociálne a edukačné služby pre mladých ľudí s telesným postihnutím.

Občianske združenie Barlička sa do programu Escalator prihlásilo s nápadom vytvoriť na prešovskom Sídlisku III priestor pre integráciu ťažko postihnutých detí a mládeže do života. Cieľom Barličky je od roku 1999 integrácia týchto ľudí do spoločnosti. Na prelome rokov 2013 a 2014 si uvedomili, že sa im zatiaľ podarilo zabezpečiť budovu a personál, ktorý sa o nich chodí starať. 

„Tak teda to asi nie je až taká integrácia. Alebo možno to je integrácia, ale určite to nie je inklúzia,” hovorí Lukáš Kvokačka, ktorý na Escalatore zastupuje Barličku spolu s Lenkou Eliášovou. Takže sme sa začali venovať tomu, aby sme sa viac otvorili komunite. Máme bezbariérové priestory, máme pomôcky a máme aj ľudí. A tak sme začali debatovať so sídliskom, čo by sme mohli spraviť viac,” dopĺňa Lukáš. 

Z požiadaviek vyplynulo, že je potrebné materské centrum a centrum voľného času, čo sú skôr aktivity pre deti. Centrum už ale medzitým vychovalo generáciu mladých, ktorí sa chcú baviť a tráviť voľný čas rovnako ako mladí ľudia bez obmedzenia. 

V Prešove ale nie je veľa priestorov s bezbariérovým vstupom, pretože väčšina je v centre mesta v suterénoch. A tak začala vznikať myšlienka, že by nebolo zlé mať kultúrny priestor, kde by sa dalo normálne fungovať. To by nám potom pomohlo možno aj pritiahnuť dobrovoľníkov a podobne." 

V roku 2015 sa Barličke podarilo otvoriť prístavbu, v ktorej je aj hala slúžiaca ako multifunkčný priestor. Ak ale nebudeme rozmýšľať ako tú halu využiť a ako nevyužiť, tak skončí tak, že tam bude všetko. Od svätej omše v nedeľu, cez cvičenie v utorok až po 50 odtieňov šedej v rámci premietania vo štvrtok.”  V tom čase ich oslovila výzva prihlásiť sa na Escalator 2016, ktorý pre nich predstavuje najmä možnosť vidieť ako fungujú iné nezávislé kultúrne projekty, ale tiež dať rámec ich vlastnému centru. 

Chceme mať priestor kde je jedno či máš postihnutie, alebo nie 

Pridaná hodnota S3 Centra je práve v tom, že sa tu stierajú hranice medzi ľuďmi so zdravotným obmedzením a tými bez. Okrem prístavby s halou rozbiehajú aj kaviareň, ktorá bude čoskoro otvorená. S3 centrum však nemá mať nálepku, že tam pracujú znevýhodnení ľudia. My to nechceme riešiť. Chceme mať priestor, kde je jedno či máš postihnutie, alebo nie. Momentálne chápeme postihnutie ako “on tu nemôže vyjsť”, ale keď budeme chápať postihnutie ako “tá budova nie je schopná tomu užívateľovi vyjsť v ústrety”, tak to nie je už len jeho problém, ale aj problém tej budovy.” 

Správou, ktorú by mal tento priestor komunikovať by potom bolo to, že je jedno kto prinesie kávu na stôl a či príde na vozíčku, alebo nie. V Barličke chcú, aby si návštevníci uvedomovali, že nejde o nič špeciálne. A to isté má vzniknúť aj v rámci kultúrneho priestoru, kde by boli navyše radi, aby sa mladí podieľali aj na tvorbe programu. Aj tým, že Barlička sídli v priestoroch školy, tak ich program nebude rovnaký, ako v iných kultúrnych centrách. Určite musia rátať s obmedzeniami ako hlasitosť či čas večerných podujatí. Rozmýšľajú preto nad aktivitami ako napríklad silent disco.

Hlavnou náplňou ich pôsobenia na Escalatore preto bude stanoviť si hranice toho čo sa bude v S3 centre odohrávať nielen z obsahového hľadiska, ale aj z formálneho. Tieto veci potrebujú vedieť dopredu, aby si nepohnevali komunitu okolo zbytočným testovaním. Escalator chcú využiť aj na poznávanie sa, networkovanie s ľuďmi, ktorí v tých jednotlivých oblastiach už majú nejakú skúsenosť. Nemusíme teraz na kolene zisťovať, že existuje nejaká Asociácia filmových klubov a ako sa do nej dostať, ale opýtame sa ľudí z Kina Úsmev, že čo by bolo podľa nich najlepšie. A toto už prebieha," dopĺňa Lukáš. 

S3 centrum chcú otvoriť začiatkom budúceho roka. Pomáha, že súčasne sa Barlička zapojila aj do projektu Generation 2020, kde pracujú na stratégii získavania nových dobrovoľníkov. 


Escalator je určený profesionálom pôsobiacim na Slovensku v kultúrnych alebo kreatívnych odvetviach. Tohto roku sa ho opäť účastnia organizácie z celého Slovenska. Spoznajte ich tu.

Projekt Escalator 2016 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.