CIKE
24.08.2016
3 min

Ako spojiť svet umenia so svetom rúr, trubiek, rozrývania a vody?

Na toto hľadá odpoveď známa slovenská výtvarníčka Svetlana Fialová, ktorá sa zapojila do Erasmu pre mladých podnikateľov. Vycestovala do Švédska, aby vo firme Pollex AB prepájala biznis s umením.

Pollex je pre Svetlanu úplne nová a abstraktnejšia skúsenosť. V porovnaní so skúsenosťami, ktoré už má za sebou, aj väčšia výzva: „Okrem vlastnej tvorby moje doterajšie skúsenosti na 'užitejšom' poli boli spojené najmä so spoluprácou s architektmi. Tí väčšinou navrhli technologické riešenie daného zadania a ja som už potom realizovala výtvarnú časť - od návrhu po samotnú rukodielnu zložku. Išlo o realizácie do interiérov reštaurácií, prípadne obytných priestorov."

Jej pobyt na Erasme sa však líši od tých, ktoré sme vám zatiaľ predstavili. Svetlana pôsobí v Pollexe najmä ako umelec, ktorý má veľkej firme pomôcť získať iný pohľad na bežné veci, organizačnú štruktúru či interpersonálne vzťahy.

„Dúfam, že spolu vo finále prídeme na zaujímavý koncept či umelecké dielo, ktoré budeme môcť prezentovať aj na našom veľthu v septembri. Tiež dúfam, že cesta k tomuto spoločnému cieľu zaujme aj našich zamestnancov a zblíži nás aj iným spôsobom ako doteraz. Tak, ako sme to zatiaľ sami nespravili,”  hovorí hosťujúci podnikateľ Mattias Höglund.

Svetlanu baví práca s novými materiálmi a v jej doterajšej praxi experimentovala s rôznymi technologickými a formálnymi možnosťami zobrazovania. Procesy, ktoré Pollex využíva pri práci mali pre ňu výtvarnú hodnotu už skrz internet. Zaujalo ma možné spojenie sveta umenia a rúr, trubiek, rozrývania a vody,” dopĺňa.

Mattias vníma Pollex ako jednu z najprogresívnejších a najmodernejších spoločností v ich obore (distribúcia vody) vo Švédsku. Aj preto sa rozhodli zapojiť do projektu, ktorý prepája biznis s umením. „Očakávam od Svetlany, že príde s vlastnými nápadmi ako môžeme využiť jej schopnosti a profesiu k posunu našej spoločnosti - čo nám už ukázala, že má,” hovorí.

Pre Svetlanu je tiež inšpirujúce vidieť, že firma ako Pollex pracuje s ohľadom k ostatným občanom, životnému prostrediu, aktívne sa venuje charite, a to všetko vo vkusnom prostredí.

Prihlás sa na Erasmus pre mladých podnikateľov aj ty! Výzva je opäť otvorená ----> http://bit.ly/2Bi2fZR