Mišo Hudák
13.08.2016
4 min

Predstavujeme Košice Story Hotel // Story 002

Košice Story Hotel je unikátne miesto prepájajúce kultúru, kreatívny svet a cestovný ruch. Pretvorením hotelových izieb s umelcami a architektmi sa podarilo zhmotniť silné momenty mesta. Izba "Story 002" je príbehom mesta a jeho obyvateľov, ktorí majú blízky vzťah ku kinematografii. Dizajnové štúdio 436 vás preto chce v Congress Hoteli Centrum vtiahnuť do scény ako z filmu noir.

Košice možno neboli kulisami veľkých filmov, rodiskom veľkých režisérov a do tohto roku, kedy sa sem presťahoval Art Film Fest, ani hostiteľom veľkých filmových festivalov. Žili však filmom prostredníctvom kín, ktorých kultúra a miesta sú dodnes ľahko rozpoznateľné v topografii stredu mesta. Prvý film sa v dnešných hraniciach Slovenska premietal práve v Košiciach, v dnes už neexistujúcom hoteli Schalkház v roku 1896. Od južného okraja centra až po jeho severný koniec stáli kiná Apolo, Capitol, Čas, Centrál, Dukla, Partizán, Slovan, Tatra, Uránia, Úsmev. Ďalšie existovali v širšom centre aj na okraji mesta. Z niektorých ostali fotografie, z niektorých názvy, niektoré sa premenili na reprezentatívne priestory.  

centrum_03

Roman Juhás a Martin Kossuth sú nedávni absolventi Fakulty umení v Košiciach a v kontexte Košice Story Hotel sú dosiaľ najmladšími autormi konceptov izieb. Ich rozbiehajúce sa dizajnové štúdio 436 dostalo možnosť vytvoriť podobu príbehu filmových Košíc v izbe Congress Hotel Centrum na hranici Námestia osloboditeľov a Južnej triedy. Mladí autori si sami zvolili štylizáciu príbehu do atmosféry noirových filmov z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov. K dispozícii dostali úplne čistú izbu a ich zmysel pre detail a atmosféru je možné cítiť v každom kúsku mobiliáru a vybavenia. Roman aj Martin pri realizácii zastrešili všetky remeslá, od vizualizácie konceptu až po navrhovanie nenápadných technických drobností ako sú lišty alebo pánty na dverách. 

Prednosti atmosféry výrazne štylizovanej izby vyzdvihuje aj predstaviteľ hotela Miroslav Šrámek. Aj keď jeho hlavnou úlohou je strážiť čísla ekonomickej kondície hotela, podľa pána Šrámka je tiež dôležité aj vytvárať podmienky na to, aby vznikali zaujímavé projekty, prinášajúce benefit celému mestu. Hotely sú takmer totožné, ponúkajú obdobné služby, obdobný komfort, rozdiel vytvára práve atmosféra. 


centrum4_03


Posledným pôvodným kinom, ktoré v uliciach Starého mesta ostalo, je Kino Úsmev na Kasárenskom námestí. Niekoľko rokov opustená budova v posledných mesiacoch opäť ožíva a jej úloha v príbehu filmovej kultúry je čoraz výraznejšia. Lukáš Berberich vedie organizáciu mladých ľudí, ktorí premieňajú schátrané kino na centrum audiovizuálnej kultúry. Košice Story Hotel môže prilákať do Kina Úsmev oddaných priaznivcov filmu z iných krajín a naopak, filmoví fanúšikovia, ktorí navštívia mesto a kino napríklad počas filmového festivalu, môžu zvýrazniť zážitok z filmov bývaním v štýlovej filmovej kulise.

Filmový príbeh môže v sebe niesť množstvo interpretácií, Košice ponúkajú tú, v ktorej je v centre pozornosti najdoležitejšia časť filmového priemyslu. Divák, fanúšik, fanatik. Košice Story Hotel spojil tému, ktorá bola v kontexte histórie aj prítomnosti mesta Košice často prehliadaná a nedocenená. Odteraz už nebude.


Aj vy môžete ubytovať svoje návštevy v izbách Košice Story Hotel. Navštívte stránku kosicestoryhotel.sk, kde si môžete vybrať z piatich unikátnych izieb. Košice Story Hotel je projektom organizácie Creative Industry Košice n.o. Realizovaný bol s podporou mesta Košice a finančnou podporou Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj.
CIKE Koice Koice region turizmu