Mišo Hudák
07.08.2016
3 min

Predstavujeme Košice Story Hotel // Story 001

Košice Story Hotel je unikátny hotel prepájajúci kultúru, kreatívny svet a cestovný ruch. Pretvorením hotelových izieb s umelcami a architektmi sa podarilo zhmotniť silné momenty mesta. Prekvapia vás jedinečne dizajnované izby s odkazom a prepojením na lokálne služby. Izba "Story 001" je venovaná pouličnému umeniu a Otvorenej Mestskej Galérii v Košiciach. Vznikla v spolupráci so Street Art Communication a Kongres Hotelom Roca.

Streetartová kultúra, alebo pouličné umenie, nie sú v Košiciach doma od konca minulého týždňa. Už od začiatku deväťdesiatych rokov sa živelne, na neformálnej báze, do ulíc mesta dostali mnohí autori, z ktorých viacerí skončili pri pár tagoch, ďalší však rozvíjali svoje umenie vo všetkých úrovniach, až z úradne zakazovanej disciplíny urobili legitímnu fabriku na mestské ikony a symboly. 

Autori a ďalší šikovní ľudia združení okolo Street Art Communication v druhej polovici nultých rokov dvadsiateho prvého storočia začali meniť fasády zanedbaných stavieb za hranicami širšieho centra mesta na veľkoformátové obrazy, alebo muralistické diela, ktorých za posledné roky pribudlo toľko, že si zaslúžili vlastné meno. Otvorená mestská galéria (OMG) nemá otváracie hodiny, neplatí sa v nej vstupné, nečaká sa v radoch.

about_the_authorViktor Fehér a Martin Kiman nie sú len postavami stojacimi za Street Art Communication. Izba v Kongres Hoteli Roca je tiež ich dielom. Vzťah pouličného umenia a stavby hotela, ktorá stojí v postupne sa meniacej priemyselnej štvrti, je ideálnou súhrou témy z príbehov Košice Story Hotel a lokality. Viktor s Martinom nazvali svoje dielo Urban flashbacks a namiesto jednej veľkej maľby zdobí izbu množstvo menších motívov. Pravidelný tvar izieb hotela a nábytok boli pracovnými obmedzeniami autorov. Základné limity však využili vo svoj prospech a z izby urobili malú pozvánku do veľkej mestskej galérie.


roca2_03roca3_03

Širší kontext témy oceňuje aj predstaviteľka hotela Gabriela Kudičová. Koncept Košice Story Hotel v nej povzbudil tendencie väčšej rôznorodosti izieb a spolupráce s miestnymi umelcami. Podľa jej slov hostia radi skúšajú nové a iné veci a streetartová izba je pridanou hodnotou a dobrou pozvánkou.   

Hostia, ktorí sa ubytujú v streetartovej izbe v Kongres Hoteli Roca, ale nielen oni, si môžu veľmi precízne naplánovať okružnú cestu okolo všetkých muralistických diel Otvorenej mestskej galérie, alebo medzi nimi môžu len tak slobodne blúdiť a nachádzať ďalšie magické miesta košických štvrtí. Otvorená mestská galéria má informačný bod v Tabačke Kultufabrik na Gorkého ulici a zodpovie všetky otázky záujemcov o street art a pouličné umenie.

STORY OF THE ROOM

Zanietenie Viktora Fehéra a Street Art Communication plní ulice Košíc špičkovými dielami svetových umelcov, z mesta príjemným tempom rastie veľmoc muralizmu v stredoeurópskom kontexte. Zatiaľ. Poľská Lodž je na dohľad a ulice Philadelphie, v ktorých sú obdobné diela chránené takmer ako historické fresky, už tiež nie sú nereálnym cieľom na dorovnanie kvality súčasného živého umenia a kultúry.

Aj vy môžete ubytovať svoje návštevy v izbách Košice Story Hotel. Navštívte stránku kosicestoryhotel.sk kde si môžete vybrať z piatich unikátnych izieb. Košice Story Hotel je projektom organizácie Creative Industry Košice n.o. Realizovaný bol s podporou mesta Košice a finančnou podporou Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj.
CIKE Koice Koice region turizmu