CIKE
29.06.2016
4 min

Košické vydavateľstvo Hevhetia hostí mladého hudobníka Malteho Leifssona

Program Erasmus pre mladých podnikateľov priniesol na Slovensko ďalšieho mladého podnikateľa zo zahraničia, ktorý sa tu rozhodol zbierať skúsenosti. Cez Creative Industry Košice sa spojil Švéd Malte Leifsson s Jánom Sudzinom z košického nakladateľstva Hevhetia.

V európskom priestore už patrí Hevhetia k rešpektovaným vydavateľstvám. Za 15 rokov svojej činnosti vydali viac ako 170 hudobných titulov a v najbližších piatich rokoch chce rozširovať svoje pole pôsobnosti do celého sveta. Popri vydávaní kníh a hudobných nosičov sa venujú aj organizovaniu festivalov pre umelcov, ktorých tvorbu vydávajú.

Mladý švédsky hudobník prišiel na Erasmus práve v čase, kedy prebieha Letný hudobný festival Hevhetia. V Hevhetii majú jasné plány, partnerov a spolupracujúcich umelcov pokiaľ ide o susedné Nórsko a Dánsko. Severské krajiny by ale chceli obsiahnuť komplexnejšie.

Švédsko patrí podľa Sudzinu k takzvanej škandinávskej džezovej škole, ktorá má obrovskú tradíciu. Rovnako sú ale silní aj v iných žánroch ako klasika, rock, pop či alternatíva. Špecifické severské precítenie je povestné a má veľa spoločného aj s našou slovenskou dušou,” hovorí Sudzina.

Sila a rozsah verejných podporných inštitúcii ale aj školstva generuje obrovské množstvo kvalitných švédskych hudobníkov, ktorí sa presadili vo svete.

Zbavenie sa “romantizmu o brandži” je prvým predpokladom pre úspech.


Na Slovensku je síce legislatíva podobná ako v zahraničí, ale tunajší trh sa líši od zahraničného jeho malosťou a obmedzenou možnosťou získania verejných či privátnych zdrojov. Rovnako je citeľná absencia odborných médií a “iná” pripravenosť publika (tradícia, školstvo, atď.)

Hevhetia je nízkonakladové vydavateľstvo, preto tu bude môcť Malte spoznať ako funguje biznis s nekomerčnou hudbou v jeho obnaženej a možno improvizovanej podobe. Pretože trh je dnes taký a u nás je všetko, v možno surovej podobe, nezastretej obrovskými dotáciami či silou trhu,” dopĺňa Sudzina. Podľa neho je zbavenie sa "romantizmu o brandži" prvým predpokladom pre úspech.

Mladý hudobník Malte verí, že každá krajina je v hudbe unikátna niečím, čo môže byť spojené s prírodou, kultúrou či históriou. Rozdiely v hudbe sú preto veľmi zaujímavé a ľudia by sa mali nechať viac ovplyvniť takto medzinárodne.

Veci, ktoré sa tu naučím by mohli byť užitočné v akomkoľvek smere, v ktorom by som chcel aby sa uberala moja hudobná kariéra. Ak budem napríklad muzikantom, tak budem vedieť aké je bookovanie a vydávanie z môjho uhla pohľadu. Ak sa rozhodnem byť event manažérom, alebo vydavateľom, tak takisto tieto skúsenosti využijem."

Malteho snom je stať sa skladateľom, hudobníkom, alebo učiteľom hudby. V najbližšej dobe by sa rád spojil s veľkými eventovými spoločnosťami vo Švédsku a nabral čo najvic skúseností, aby sa po roku mohol hlásiť na hudobnú školu.Aj vy sa môžete prihlásiť do programu Erasmus pre mladých podnikateľov, a to ako:

                                   Skúsený podnikateľ     //       Začínajúci podnikateľ

Svoj match môžete nájsť cez ECBN v Holandsku, Peopleing v Španielsku, Creative Region Linz & Upper Austria v Rakúsku, ALE vo Švédsku či nemeckom Gelsenkirchene.  

ERASMUS-LOGOs-03_SK_54f5ea0cbba27