Magdaléna Haľková
10.06.2016
2 min

Konečne kino! Naši Escalatorci znovuotvorili legendárne Kino Úsmev

Občianske združenie Cinefil roky usilovne pracovalo na tom, aby mohlo v júni znovuotvoriť známe kamenné Kino Úsmev. Cinefil je tiež súčasťou nášho programu Escalator, do ktorého sú zapojení od roku 2013.

Rekonštrukcia Kina Úsmev, ktoré v mnohých vzbudzuje nostalgiu, znamená pre Košice nový priestor pre artové aj mainstreamové filmy. Včera sa Úsmev znovuotvoril divákom legendárnym filmom KINOAUTOMAT, ktorý bol ako prvý interaktívny film na svete, kedy diváci rozhodujú o priebehu deja, predstavený už v roku 1967. Tento inovatívny prístup má nadväznosť aj na ambíciu Cinefilu vytvoriť z Kina Úsmev mestské kino a centrum audiovizuálnej kultúry, ktoré bude prvé svojho druhu na Slovensku. 

V najbližšej dobe tu tiež nebudú chýbať premietania v rámci Art Film Festivalu a v júli a auguste sa môžete tešiť na „košicke filmové leto“ - špeciálny filmový cyklus premietania najúspešnejších filmových titulov uplynulej sezóny. Popritom sa chystajú aj pravidelné nedeľnajšie “Filmové čaje o piatej", alebo špeciálne premietania pre rodiny s deťmi, seniorov či náročných divákov. Odporúčame pozrieť si program kina a okúsiť atmosféru tohtu kultového priestoru naživo. 

Kino Úsmev je zapojené v našom rozvojovom programe Escalator aj tohto roku, avšak vo formáte Bed and Breakfest. Spoznajte sa s účastníkmi Escalatora 2016, alebo sa s nami vráťte do roku 2013. Projekt Escalator z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Riaditeľ kina Lukáš Berberich sa tiež minulého roku zúčastnil rezidencie v Bilbau, počas ktorej navštívil aj Filmový festival v San Sebastián, kde zbieral inšpiráciu aj pre Kino Úsmev. 

Cinefilu gratulujeme a držíme palce!