Magdaléna Haľková
20.04.2016
3 min

Mária Bujňáková vytvorila na rezidencii darčekové predmety k 70. výročiu spoločnosti RYBA Košice

Projekt Creativity for Business priniesol do spoločnosti RYBA Košice hneď dvoch rezidentov. Jednou z nich je Mária Bujňáková, ktorá bola čerstvou absolventkou dizajnu, keď zareagovala na výzvu Creative Industry Košice.

Prvé dva mesiace na rezidencii sa Mária sústredila na spoznávanie spoločnosti a jej histórie. Prehliadka potravinového laboratória či zoznámenie sa s vizuálnou identitou firmy viedli k prvým návrhom darčekových predmetov k 70. výročiu, ktoré RYBA Košice slávi tohto roku.  

„Výroba darčekov bola pre mňa nezameniteľnou skúsenosťou ako si priamo v praxi vyskúšať proces navrhovania vo firme."Okrem produktovému dizajnu sa venuje aj grafike, preto pristúpila k tvorbe predmetov komplexne. „Mária nás zaujala tým, že by mohla pripraviiť niečo hodnotné ako spomienku, alebo nejakú vizualizáciu tohto významného výročia. To znamená, a jej zadanie bolo takto smerované - vytvoriť hodnotnejšie propagačné prostriedky. Pracovala s peknými materiálmi a vytvorila pre nás originál, ktorý verím, že aj našim zamestnancom aj partnerom bude 70. výročie RYBY s najdlhšou históriou na Slovensku pripomínať. Stvárnenie, či už vizuálne, alebo materiálové je tak umelecké a tak čisté, že má trochu inú hodnotu ako bežný reklamný predmet,” hovorí Iveta Štefánová riaditeľka marketingu RYBA Košice.  


„Rozhodovala som sa napríklad aj medzi nerezovou oceľou a hliníkom. Hliník bol však pre svoju nízku hmotnosť vhodnejší, pretože sa predmet neprevažoval.”Mária už počas vizuálizácie návrhov zisťovala, ktoré z materiálov by boli najoptimálnejšie. Jedným z darčekových predmetov je stojan na vizitky v dvoch veľkostiach z dreveného základu a nasúvacej hliníkovej časti v tvare rybieho chvosta. 

Postupne bolo treba vytvoriť darčekové balenie. Aj tu si Mária zvolila prírodný materiál, zasúvacie kartónové krabice s bielym dnom.  V druhom z darčekov je hliníkový rybací chvost použitý ako šperk navlečený na striebrosivej šnúrke. „Mne a myslím, že všetkým kolegyniam sa páčil tento prívesok a hrebeň. Vieme ho využiť nie len pre top partnerov, čo bol prvotný zámer, ale aj pre širšiu škálu ľudí, napríklad na festivale,” dopĺňa Štefanová.

Rezidenčné pobyty v spoločnosti RYBA Košice začali v decembri minulého roka v rámci projektu Creativity for Business. Okrem Márie Bujňákovej sa ho zúčastnil aj Viktor Feher. Ten za účelom priniesť zážitok z konzumácie rýb pracuje na prerábke prevádzky rýchleho občerstvenia na Mlynskej ulici na moderné bistro. Viac nájdete tu.