Alexandra Jurikova
11.12.2014
3 min

Unfinished lines&Ein Sonnenstrahl by Katarína Poliačiková (SK)

Katarína strávila mesiace september, október a november na rezidencii v Rondo Studios v rakúskom Grazi. Rezidencia bola súčasťou spolupráce s Kultur Service Gesellschaft des Landes Steiermark (KSG).

Nedokončené línie Zmiešané médiá
Tak ako mnoho mojich predchádzajúcich prác, Nedokončené línie vznikli z vecí, ktoré som našla, a ktoré sú spojené s mojimi vlastnými spomienkami a rodinnou históriou. Opäť raz pátram v minulosti, aby som o nej dala vedieť, a vytváram nový kontext pre to, čo sa môže zdať už stratené. Základom pre Nedokončené línie sa stali dosky mojej starej mamy plné kresieb, ktoré vytvorila ešte počas strednej školy v 30tych rokoch. Obsahujú asi 30 strán modelov oblečenia, nádherne vyhotovené s úžasnou precíznosťou. Tento materiál je krásny sám o sebe, no najmä pretože tieto  modely nikdy neboli vyhotovené do skutočných šiat. Stará mama však musela odísť zo strednej školy už po druhom ročníku z rodinných dôvodov. Kresby a ich nenaplnený potenciál mi vŕtal v hlave už niekoľko rokov a vyvolával mnohé otázky. Tento materiál ku mne prehovára a mojim prianím je objaviť jeho miesto dnes, najmä v kontexte mojej umeleckej práce. Je tu celá kopa otázok, ktoré chcem preskúmať: o neuskutočnených životoch, kariérach, snoch, projektoch odložených v zásuvkách. Ako prvý krok som sa rozhodla prekresliť modely šiat do životných veľkostí, doslova teda pokračovať v práci mojej starej mamy. Uvažujem, že tieto šaty zošijem, a skutočne ich aj budem nosiť. To, prirodzene, vyvolá nové otázky: o šatách, ktoré nikdy neboli „obývané“ – prázdne, takmer abstraktné objekty – ich zastaraný tvar, nemoderný strih – núti ma to rozlišovať medzi „kuchynským“ a „voľnočasovým“ oblečením – miery uvedené v nákresoch verzus  tvary môjho vlastného tela. Cesta skrz dve generácie. Šaty ako také, naša každodenná „architektúra“, ktorá dostáva tvar našich tiel, no zároveň sa stále snažíme dostať do nich. Pamäť sa opotrebuje. A cez všetky tieto gestá sa usilujem otvoriť nový priestor a skôr, ako dokončiť „projekt“ svojej starej mamy, sa snažím vyvolávať otázky.
IMG_1002 IMG_0983 IMG_0987 IMG_0989 IMG_0992 IMG_0994 IMG_0995 IMG_0997 IMG_0998 IMG_1000 IMG_1002 IMG_0609 IMG_0610 IMG_0616 IMG_0617 IMG_0622 IMG_0624