Šimon Mésároš
12.04.2016
5 min

S grantom Bridge na Holland Animation Film Festival

Môj bakalársky film zo štúdia na FAMU „Saturday evening“ bol vybratý do medzinárodnej súťaže študentských filmov v holandskom Utrechte. Aj vďaka grantu Bridge od Creative Industry Košice som bol prítomný na 19. ročníku Holland Animation Film Festival (HAFF).

Za festivalom stojí Gerben Schremer, ktorý prebral vedúce pôsobenie po významnom filmárovi a všetstranne spoločensky pôsobiacom Gerritovi van Dijk. Jemu bolo tento rok tiež venované pásmo na jeho počesť.

Luis Hartlooper complex je bývalá policajná stanica z roku 1927 na južnom konci historického centra mesta. Ako kino slúži od roku 2004 a za premenu v kino vďačí Josovi Stellingovi, ktorý je v Holandsku uznávaným filmárom, a jeden z mojich obľúbených režisérov. Je to relatívne nenápadný prízemný komplex so štyrmi sálami a barom s reštauráciou.

Otvorenie festivalu bolo v novej budove CineMec, kde prišli hlavní partneri a radný Utrechtu pochváliť prácu animátorov, zúčastnených strán a oficiálne otvoriť festival. Utrecht má, aspoň podľa prezentácie, ambíciu stať sa „hlavným mestom animácie“ v Holandsku. Neviem presne v akom smere. HAFF nie je jediný festival animovaného filmu v Holandsku. V Amsterdame je v novembri napríklad KLIK! Takisto mnoho jednotlivcov pôsobí v Amsterdame, Rotterdame, no Utrecht bol jednoznačne prívetivý a obrovské úsilie vynaložili aj študenti a dobrovoľníci.

Z toho, čo som počul napríklad od Igora Kovalyova (ktorý so svojím filmom Before Love dostal ocenenie Grand prix v kategórii krátky film) je zrejmé, že považuje tento festival za výnimočný práve vďaka Gerbenovi Schremerovi. Ten osobne vyberá zo všetkých filmov (dokpy vyše 1500 žiadostí) na jeho vlastného vkusu, a tak festival získava tvár. Aj možno vďaka dlho pôsobiacemu rebelovi Gerritovi, je festival viac zmeraný na nekomerčnú autorskú tvorbu. S jeho postojmi sa môžete zoznámiť kliknutím na toto video. S odkazom tvoriť film ako autorské osobné dielo som sa stretával opakovane a odišiel som s pocitom, že inak to nemá zmysel.

Mal som to šťastie osobne sa porozprávať s pár ľudmi, ktorí ako animátori už svojími staršími dielami inšpirovali mnohých, napríklad spomínaný Igor Kovalyov, tiež Hisko Hulsing (alebo Animating Kurt Cobain), alebo Priit Tender, ktorý vo svojom dokumente pátral po zmysle príbehu Čukčov “Ussinuumaja” (tému spracoval vo filme “The Maggot Feeder”). Zaujal ma aj Phil Mulloy, ktorý uviedol na festivale krátky satiristický film End game a ktorého tvorbu som nepoznal. Rada, ktorú som od Hiska dostal a vážim si ju je, aby som sa nebál (viem že animovaný film nevyzerá nebezpečne, ale pozrite si Hiskov TEDx talk, ktorý je vyššie) a aby som posielal filmy na čo najviac festivalov, pretože jedine tam ich ľudia uvidia.

Zaujímavé boli aj prednášky(masterclass) a osobné stretnutie s ľudmi, ktorí sú zodpovední napr. za vývoj Blenderu. Ton Roosendaal osobne predstavil víziu Blender foundation do budúcnosti. Aj keď to bola prednáška zameraná pre široké publikum predstavil napríklad nástroj grease pencil a jeho využitie pre animáciu (umožňuje 2D animáciu v 3D priestore),alebo aj záujem integrovať do Blender foundation producentskú spoločnosť, ktorá by tvorila filmy podporované komunitou. Predstavil zákulisie filmu Cosmos Laundromat, ktorý keď minulý rok vyšiel, urobil veľký rozruch. Môj názor je, že Blender foundation a komunita združuje tvorcov, ktorí sa dajú nazvať hnutím (vďaka open source prístupu) a robia skoro až kontroverzné filmy. Tiež predstavili službu Blender Cloud, ktorá má zabezpečovať výmenu všetkých prístupných dát – aj z tvorby filmov v širokom zmysle open source.

Je mi ľúto, že som sa nezúčastnil všetkých ranných posedení, ktorými sa otváral každý deň a prebiehali na nich rozhovory s prítomnými hosťami festivalu. Mal by som tak možnosť lepšie spoznať širokú animátorsku komunitu.
V kategórii študentských filmov porota udelila cenu filmu Edmond (Nina Ganz), ktorý bol vyzdvihnutý už na otváracom ceremoniáli a bol naozaj skvostný. Celkovo v tejto kategórii bolo 73 filmov a medzi nimi aj môj film Sobota popoludní (Saturday evening).

Na stránkach HAFF, na ich stránke na Facebooku je možno nájsť množstvo ilustračných obrázkov z filmov aj a fotiek z udalosti. Niekoľko autorov som tu dal do pozornosti, na festivale boli uvedené aj celovečerné filmy kde autorstvo nieje tak zrejmé. Veľmi sa mi páčil film Dlhá cesta na sever, ktorý som videl bez titulkov v holandskom jazyku a napriek tomu som si to veľmi užil vďaka animácii a štýlu.V Holandsku sa anglické filmy nedabujú a asi takisto nevidia dôvod dabovať vlastné, preto je úroveň dorozumenia sa skoro absolútna a anglicky vie každý.

Nakoniec ešte patrí moje poďakovanie Creative Industry Košice a Michaele Pavlátovej z FAMU, kde som mal možnosť študovať. Ďakujem.