Magdaléna Haľková
04.03.2016
4 min

Lenka Kormaníková zbiera v Dánsku skúsenosti pre realizáciu vlastného architektonického štúdia

Lenka Kormaníková vycestovala vďaka Creative Industry Košice cez program Erasmus pre mladých podnikateľov do Kodane. Jej hosťujúcim podnikateľom je David Garcia z MAP Architects.

Lenka študovala architektúru na TUKE v Košiciach, a potom na ČVUT v Prahe. Svoju aktívnu kariéru však vidí v Košiciach, ktoré sú podľa nej v bode, keď sa veľa vecí tvorí a začína meniť. Rozbehnutie svojho ateliéru vníma ako príležitosť začleniť sa do tohto procesu: „Tým, že Košice sú malé mesto, je tu na jednej strane väčší priestor pre prezentáciu niečoho nového, ale aj väčšie riziko, že o to nové alebo alternatívne nebude záujem. Na východe Slovenska sú stabilné, známe ateliéry, ktoré si vybudovali svoju klientelu, ale pre veľké množstvo ľudí je architekt človek, ktorého nemajú dôvod osloviť. Mnoho ľudí zatiaľ ani nie je zvyknutých, že architektúra môže byť napojená na umenie. Neočakávajú ani architektonický ateliér spojený s galériou alebo prepojený na školu architektúry. Sú to zatiaľ hlavne modely, ktoré fungujú v zahraničí a podľa mňa je dôležité ich nejakým spôsobom vedieť priniesť práve do Košíc."

Mladí košickí architekti využívajú podľa Lenky pri rozbehu svojej praxe networking. Kontakty, ktoré nadobudli počas štúdia alebo po ňom s ľuďmi podobného veku, ktorí pôsobia nielen v architektúre, ale aj ďalších oblastiach umenia. „Menej sa uzatvárajú do samostatných skupín a viac sa snažia práve o ich prepojenie, čo má pozitívny vplyv na systematický kultúrny vývoj mesta. Vďaka tomu sa môžu realizovať odvážnejšie nápady a riešenia aj za pomoci rôznych projektov na podporu kultúry (napríklad architektúra, dizajn a iné formy súčasného umenia sa prezentujú na Bielej noci alebo architektúra v spojení so Street Art Communication). Mladá generácia sa zapája aj do neziskových projektov a workshopov, napríklad ako proces vytvárania kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik. Spolu s Kasárňami/Kulturparkom sa tak začala tvoriť umelecká scéna, kde sa jeden druh umenia spája a inšpiruje druhým."

Jej hosťujúci podnikateľ David Garcia prepája praktickú architektúru s akademickou. Na architektonickej škole v Kodani vedie ateliér Architecture in Extreme Environment a systém práce v škole, ktorý je založený na dôkladnom rozobratí a preskúmaní problému a následnej pútavej grafickej prezentácii, prenáša do ateliérovej schémy v praxi. A naopak. Poznatky z praxe zapája do procesov smerovania mladých architektov na škole.

„MAP (Manual of Architectural Possibilities) funguje presne podľa svojho názvu - hľadá možnosti riešenia rôznych problémov pomocou architektúry. Najviac ma zaujalo motto, ktorým sa David riadi: "Architekt má zanechať každý priestor v lepšom stave, ako ho našiel.” Garcia má cit pre architektonickú prezentáciu, nielen vizuálnu, ale pracovníkov a investorov vie motivovať práve slovami, ”
dopĺňa Lenka k tomu, prečo ju zaujalo práve toto architektonické štúdio.

MAP architects sídlia v industriálnej časti Kodane a keďže sídlo jej firmy plánuje presne v takom prostredí Košíc, tak jej vyhovuje, že si fungovanie ateliéru môže odpozorovať zblízka. Aj keď sa takáto poloha môže zdať "od ruky", industriálne prostredie je podľa nej skvelé na tvorbu a cieľom je aj priniesť kúsok umenia aj mimo centra mesta alebo centra diania.


Prečítajte si aj príbeh slovenského podnikateľa Braňa Pokrivčáka, ktorý k sebe cez Erasmus našiel mladého podnikateľa v Holandsku.

Aj vy sa môžete prihlásiť do programu Erasmus pre mladých podnikateľov, a to ako:

                                   Skúsený podnikateľ     //       Začínajúci podnikateľ

Svoj match môžete nájsť cez ECBN v Holandsku, Peopleing v Španielsku, Creative Region Linz & Upper Austria v Rakúsku, ALE vo Švédsku či nemeckom Gelsenkirchene.  
ERASMUS-LOGOs-03_SK_54f5ea0cbba27