Izabela Komjati
29.02.2016
3 min

Návrhárka Izabela Komjati využila grant Bridge k návšteve Premiére Vision Paris

Moju prvú návštevu Paríža som zahájila naozaj veľkolepo. Dvakrát do roka sa koná veľtrh módy Premiére Vision v Paríži. Je to udalosť, kde sa stretávajú obchodníci, výrobcovia vlákien, tkanín, kože a textilných doplnkov s odberateľmi, technológmi a dizajnérmi, študentmi a odborníkmi z módnej branže.

Na Premiére Vision Paris som veľmi túžila ísť. Moji franzuzski dodávatelia ma už neraz pozývali na ich stánok, pozrieť si nové látky na ďalšiu sezónu. Tentokrát som už išla, keďže som začala s malou sériou dámskej kolekcie a hľadala som látky vo väčšom množstve a inom zložení ako ponúkajú naše bežné obchody a dodávatelia.

Prvý deň bol krásny slnečný i keď ešte veľmi chladný. Bývala som neďaleko St. Germain a vydala som sa popri Eifelovke priamo na Champs-Élysées - bulvár slávnych módnych domov Chanel a Dior. Tu som videla kráčať po ulici najlepšie oblečené dámy. Bol to pre mňa zážitok, pretože boli oblečené tak, ako keby sa šli fotiť na titulku magazínu alebo módneho editorialu.

Na druhý deň som sa vybrala na veľtrh a stretla Kamilu Boudovu, známu bojovníčku za udržatelnosť v módnom priemysle. Kamila mi vysvetlila ako to na veľtrhu funguje a natočila so mnou aj video na jej blog. Vystavovatelia boli z 35 krajín sveta a veľtrh bol rozdelený na šesť odvetví. Vlákna, tkaniny, koža, výroba, dizajn a doplnky, celkom na ploche 5500 metrov štvorcových. 

Každá oblasť mala svoje fórum (akoby výstavisko), kde boli vystavené najnovšie kusy a trendy na obdobie jar/leto 2017 s označeným číslom výrobcu. Tie sú dôležité, pretože na trendforum sa chodí so zápisníkom a ak vás niečo zaujme musíte si to napísať, lebo je tam zákaz fotenia. Mňa našťastie fotila Kamila, keďže na to mala špeciálne povolenie. Tým, že si nemôžem nafotiť veci som dosť trpela, lebo tam bolo toľko nádhery pokope, až sa mi hlava krútila. :)

Dôležité však bolo skontaktovať sa s dodávateľmi ponúkajúcimi látky, ktoré som hľadala. Niektoré úplné nové materiály som však našla iba vo vláknach a musela by som si ich dať sama vytkať. Zaujímavé je, že vlákna boli už v ďalšej sezóne jeseň/zima 2017. S Kamilou sme navštívili aj seminár o udržateľnej móde.

Posledný deň som nabrala čo najviac kontaktov od dodávateľov, objednala si čo som potrebovala a stretla som aj Nicka Cavea a dokonca sa tam objavil aj ďalší známy spevák, Kanye West. Atmosféra veľtrhu sa mi veľmi páčila, inšpirovalo ma to k ďalšej kolekcii a k tomu, aby som sa tam znova vrátila.

Ďakujem Creative Industry Košice, že mi to umožnilo zažiť.


Organizácia Creative Industry Košice svojimi aktivitami smeruje k budovaniu profesionálov v kultúrnom a kreatívnom priemysle a k zvýšeniu šancí slovenských kreatívcov na európskom trhu. Aj vy môžete cestovať vďaka grantu Bridge.