Mišo Hudák
10.02.2016
3 min

World Design Capital

Nikdy v minulosti neexistovalo toľko súťaží, podujatí, prívlastkov a titulov pre mestá ako dnes. Od vrcholných globálnych značiek ako Expo, alebo Olympijské hry, cez rôzne úrovne siete miest UNESCO, až po kontinentálne značky ako hlavné mesto kultúry, alebo športu, ktoré v poslednej dekáde prišli aj do Košíc. Mestá môžu predkladať svoje vízie a stratégie veľkým mamutím organizáciám a komisiám, ktoré ťažkopádnymi mechanizmami vygenerujú rozhodnutie a pridelia titul, hodnosť, výsledok.

Trochu bokom stojí World Design Capital, svieža svetová súťaž, ktorú organizuje International Council of Societies of Industrial Design (ICSID) a od roku 2008 vyhlasuje s dvojročným odstupom svetové mesto dizajnu. ICSID vidí v dizajne silný nástroj v rozvoji súčasných miest, ktoré čelia dramatickým populačným, ekonomickým, sociálnym a ďalším výzvam. Úspešná existencia budúcich miest závisí od plánovania, vytvárania a spravovania spoločných priestorov a funkcií. Tieto rozhodnutia nie je možné uskutočniť zo dňa na deň, ale podliehajú dlhoročným procesom v životoch miest. O ich podobe za desať, či dvadsať rokov sa preto rozhoduje už teraz.

World Design Capital pri prezentovaní miest vyzdvihuje hodnotu dizajnu, hľadá tie, ktoré dizajn používajú ako jeden z najdôležitejších nástrojov pri zlepšovaní života svojich obyvateľov, ekonomického rozvoja a využívania technologických a sociálnych inovácií. Podporuje a povzbudzuje ďalšie mestá, aby zapojili dizajn, v celej svojej šírke, do svojich plánov. Samozrejme, na začiatku dvadsiateho prvého storočia, je využívanie dizajnu úzko späté s medzidisciplinárnou spoluprácou s inými odbormi a odvetviami.

Taliansky Turín sa v roku 2008 stal pilotným mestom World Design Capital. Dôvodom bola silná história dizajnérov a inžinierov spadajúcich najmä pod automobilový priemysel a prítomnosť laboratórií a výskumných centier pre nanotechnológie, automatizáciu, robotiku, aeronautiku, virtuálnu realitu a ďalšie nové pokročilé odvetvia. Jedno z technologicky najvyspelejších a najbohatších miest planéty, juhokórejský Soul, získal titul pre rok 2010. Helsinki v roku 2012 využili World Design Capital na rast užívateľov a užívania dizajnu medzi obyvateľmi aj developermi, ktorí v budúcich rokoch budú premienať podobu starých helsinských prístavov. Juhoafrické Kapské mesto v roku 2014 pracovalo so štyrmi témami. Predstavenie afrických inovácií celému svetu, prepojenie rozdelených komunít v meste, udržateľné riešenia pre budúcnosť planéty a zdieľanie miestnej inšpirujúcej architektúry, jedla, módy a remesiel.

Od začiatku tohto roku si titul World Design Capital prepožičalo hlavné mesto Taiwanu, Tchaj-pej. S témou Adaptive City – Design in Motion bude v nasledujúcich mesiacoch prepájať potreby mesta s potrebami svojich obyvateľov. V roku 2018 si dizajn privlastní Mexico. Silná vrstva mladých umelcov a podnikateľov bola rozhodujúcim dôvodom, prečo titul nezískala kandidatúra brazílskej Curitiby.

Rok 2020 je však voľný. World Desing Capital by sa po troch mimoeurópskych zastávkach mohol vrátiť naspäť. Čo všetko by mala obsahovať dobrá prihláška? Kandidát by pre svoj špeciálny rok mal mať, okrem iného, podporu miestnej radnice, definovať konkrétne úlohy dizajnu v zlepšovaní kvality života v meste, prepojiť tvorcov z oblastí dizajnu s podnikateľmi, zapojiť sa do medzinárodných sietí dizajnu, vytvoriť plán pre zaujatie popredného miesta ako centra dizajnu, poslať nevratnú zálohu desať tisíc kanadských dolárov a splniť mnoho ďaľších atribútov, ktoré sú zhrnuté v publikácií Becoming a WDC.