Alexandra Juríková
01.12.2015
2 min

Prvé arteterapeutické centrum v košickom kraji sa volá CHAT // Escalator

Začiatkom roka 2015 bolo v Košiciach otvorené prvé Centrum pre kreatívnu liečbu Arteterapiou – CHAT. Stojí za ním Linda van Dalen, vizuálna umelkyňa, ktorá sa rozhodla svoje vzdelanie využiť na pomoc, liečbu a rozvoj ľudí.

Linda začala so svojim nápadom založiť arteterapeutické centrum pracovať  začiatkom roka 2014. Na Escalator 2014 nastúpila s jasnou víziou ale nejasnou misiou. V priebehu roka si vypracovala biznis plán a začala kráčať za svojim snom.

Arteterapia, alebo liečba umeleckou tvorbou je na Slovensku, dalo by sa povedať, v plienkach. Linda sa vďaka svojmu holandskému pôvodu a študijnej ceste v rámci Escalatora dostala k svetovo uznávanej pionierke arteterapie v Holandsku Marijke Rutten – Saris, ktorá sa stala jej supervízorkou.

Po založení centra, nájdenia a zariadenia vhodných priestorov sa autorka nápadu neprestala vzdelávať a vyvíja vlastné terapeutické postupy. So vznikom CHATu jej život naplnilo množstvo farieb, detí, radostí a smiechu. Dnes má dopredu obsadené kurzy ChillArt, v rámci BabyChatu pracuje s batoľatami, venuje sa aj deťom v autistickom centre Rubikon a úspešne predáva omaľovánku pre dospelých s názvom Vyfarbi sa!

Escalator 2015 bol pre Lindu rokom rozvoja vlastných manažérskych zručností, keďže v CHATe má združenú funkciu riaditeľky, projektovej manažérky, fundraiserky, účtovníčky aj terapeutky. Určila si stratégiu ako získať financie na vydanie vlastnej knihy, venovala sa komunikačnej stratégií a prieskumu. Do ďalšieho roka tiež vstúpi s aktuálnym plánom a jasným rozpočtom.