Alexandra Juríková
27.11.2015
2 min

Karpatská nadácia zlepšuje život v regióne // Escalator

Projekt Escalator sa neorientuje výsostne na kultúrnych a kreatívnych aktérov. V roku 2015 sa do neho zapojila aj organizácia, ktorá pôsobí na druhej strane. Podporuje lokálne projekty a zlepšuje život na východe Slovenska už viac ako 20 rokov. Okrem finančnej pomoci navyše poskytuje poradenstvo, vzdelávanie a venuje sa komunitnej práci. Karpatská nadácia je výborným príkladom, ako sa dá zlepšiť život vo vlastnom susedstve.

Sú súčasťou komunitných projektov a zameriavajú sa na pomoc ľuďom a organizáciám, ktoré rozmýšľajú v menších rozmeroch a vo vlastnom regióne. Financie, ktoré formou grantových výziev prerozdeľujú ďalej, si musia zháňať sami. Úzko spolupracujú s veľkými firmami na východe Slovenska (U. S. Steel Košice, Getrag Ford Transmissions Slovakia, T-Systems Slovakia) a využívajú ich programy spoločenskej zodpovednosti. Každoročne organizujú darcovský turistický 50 kilometrový pochod Karpatská vandrovka.

Aj Karpatská nadácia pracuje s heslom kreativita. Vystupujú ako partner pre darcov a transparentný podporovateľ zmysluplných nápadov. Mnohokrát sa k nim dostanú v zárodkoch a úlohou nadácie je poskytnúť im správne informácie a nástroje na ich realizáciu. Počas svojej existencie Karpatská nadácia podporila stovky projektov sumou viac ako 1,8 milióna €.

Vzhľadom na to, že takisto vzdelávajú neziskové organizácie, na Escalatore nezačínali úplne od začiatku. V rámci vlastného rozvojového plánu sa zameriavali na rozvoj organizačnej štruktúry, nastavenie manažérskych procesov a zatraktívnenie svojich aktivít pre cieľové skupiny.