Mišo Hudák
14.01.2016
4 min

Deficitná estetika, neortodoxná turistika

Športové gymnázium na Popradskej, stará plaváreň na Štefánikovej, kongresová hala na Námestí osloboditeľov, bytový dom na Štúrovej, kúpalisko Červená hviezda pri stanici. Súčasnosť veľkých stavieb v uliciach Košíc je odlišná od nedávnej minulosti. Dnes zrekonštruované, živé, podstupujúce oživovanie, alebo naopak vymazané budovy boli v blízkej minulosti súčasťou širšieho zoznamu opustených miest, ktoré možno nevyzývali na tuctovú návštevu, ale nedostatkom návštevníkov určite netrpeli.

Urban exploration, ruin porn, psychogeografia, vyberte slovo a nijako sa nezmýlite. Hľadanie, odhaľovanie, fotografovanie, popularizovanie opustených fabrík, nemocníc, skladov, domov a iných stavieb dorazilo so štandardným oneskorením aj do priestoru strednej Európy.

Obľúbené skupiny hľadačov a nachádzačov Opuštěné stavby, Prázdne domy, alebo domáce Čierne diery majú tisíce priaznivcov, podporovateľov a pokračovateľov, existujú roky, ich popularita rastie. V roku 2015 vyšla jedna z prvých kníh vo veľkom rešpektovanom vydavateľstve, ktorá potvrdzuje zlatú éru urban exploration. Samozrejme, doteraz vznikli publikácie vo vlastných nákladoch, ale žiadna z nich nebola zaštítená menom Paseka.

URBEX.CZ Krása zániku prináša osemnásť stavieb naprieč celou Českou republikou. Továreň na textil, továreň na papier, nemocnica, škola, kostol, hotel, vila. Každá kapitola rovnocenne pracuje s obrazom aj textom. Dopátraná dostupná faktografia o zmysle, živote a užívateľoch tej ktorej stavby je doplnená o subjektívne vnímanie prvých vstupov na zakázané a nedostupné miesta.

Cenným momentom knihy je vnímanie etického prístupu bádateľa, objavovateľa, urbexera. Na jednej strane je prirodzená zvedavosť a na druhej strane jej dôsledky. Existujú budovy, ktorým sa práve po spopularizovaní skupinami hľadačov dostalo pozornosti, rekonštrukcie, nového začiatku, existujú však aj budovy, ktoré sa po zverejnení prvých fotografií stali cieľom množstva ľudí, z ktorých nie všetci prichádzali len s fotoaparátmi a ambíciami krásnych kompozícií. Takéto stavby, ktoré v tichosti a ústraní pustli niekoľko dekád organickým tempom, boli mnohonásobne horšie zdevastované v priebehu pár rokov.

Rýchle terminologické a historické zorientovanie sa v urban exploration téme pomôže vnoreniu sa do knihy aj čitateľovi, ktorý na svojich dovolenkách a výletoch uprednostňuje návštevy pamiatok so sklami a strechami. Turizmus v tomto prípade nie je zbytočné slovo. Existenciu veľkých cieľových skupín presúvajúcich sa po planéte a hľadajúcich opustené banícke mestá, sklady raketoplánov alebo najfuturistickejšie pamätníky sovietskej architektúry, potvrdzujú špecializované agentúry a spoločnosti, ktoré sprevádzajú návštevníkov po meste Pripjať. Blíži sa okrúhle tridsiate výročie jeho náhleho vyľudnenia, 26.apríla v roku 1986 sa v neďalekej jadrovej elektrárni stala dramatická havária globálnych rozmerov. Pre upresnenie, v jadrovej elektrárni Černobyľ. Skúste si do vyhľadávača napísať slová chernobyl a tour a ostanete v nemom úžase. Dismaland, ktorý na jeseň pripravil Banksy, je obyčajným zábavným parkom.

Kniha končí veľmi krátkou ochutnávkou opustených miest v zahraničí. Ak vás malé množstvo neuspokojí, pokračujte na webe Artificial Owl alebo Abandoned Berlin alebo krásnom porovnávacom projekte dejín Detroitu.

Ekonomický potenciál opustených stavieb môže s disciplínou urban exploration urobiť to, čo sa stalo so streetartom v posledných rokoch. Niekedy adrenalínová, ilegálna a slobodná disciplína je dnes využívaná samosprávami pri revitalizácií štvrtí a miest. Možno si v budúcnosti budeme môcť kúpiť lístok do opustenej fabriky v okienku a z prehliadky budete vychádzať cez darčekový dizajnový obchod. A možno ani nie v budúcnosti.