Magdaléna Haľková
13.01.2016
2 min

Španielsky výrobca cideru hostí slovenského podnikateľa Gaba Oprendeka

Gabriel založil so svojím bratom malý rodinný podnik, ktorý sa venuje výrobe cideru. Cez Erasmus pre mladých podnikateľov sa mu podarilo nájsť match s tradičným výrobcom Petritegi na severe Španielska.


Gabriel Oprendek najprv dovážal cider zo svojich ciest po svete domov na ochutnávku. Jeho brata Radoslava to inšpirovalo a začal experimentovať s vlastnou výrobou. Po roku prišiel na tú správnu receptúru a založili Opre’ cider, ktorý sa remeselnou výrobou poctivých produktov pričiňuje o vznik ciderovej kultúry na Slovensku.

„Najviac ma zaujalo to, že firma vyrába cider už päť generácií a je to rodinná firma, rovnako ako tá naša. Chcel by som sa od nich čo najviac naučiť o cideri všeobecne. Hlavne tradície, spôsoby výroby a marketing.” 

Jeho hosťujúcou podnikateľkou v Astigarrage, kde sa Petritegi cider vyrába, bude Ainara Otaño, ktorá vo firme začínala na pozícii riaditeľky marketingu a momentálne je riaditeľkou Petritegi group - Petritegi Sagardotegia. Ich podnik spája tradíciu s inováciou. Preto radi uvítajú mladého podnikateľa, ktorý im prinesie svieže nápady, za čo mu oni ponúknu svoje znalosti a dlhoročné skúsenosti.

Najväčšia výzva pre Gabriela je posúvať ich firmu ďalej a mať stabilný rast. Od pobytu v Petritegi očakáva najmä nové poznatky a skúsenosti z výroby cideru: „Keď sme sa pusitli do výroby, tak sme prakticky o ňom nič nevedeli a nikto nám ani nevedel poradiť ako sa to robí."

Aj vy sa môžete prihlásiť do programu Erasmus pre mladých podnikateľov, a to ako:


Svoj match môžeš nájsť cez ECBN v Holandsku, Peopleing v Španielsku, Creative Region Linz & Upper Austria v Rakúsku, ALE vo Švédsku či nemeckom Gelsenkirchene. 

Prihlás sa na Erasmus pre mladých podnikateľov aj ty! Výzva je opäť otvorená ----> http://bit.ly/2Bi2fZR

ERASMUS-LOGOs-03_SK_54f5ea0cbba27