Júlia Šimková
30.12.2015
4 min

Lodž, mesto inšpiratívnych protikladov // blog

Len ťažko nájdete mesto krajších protikladov, než je poľská Lodž. Svedčí o tom už len samotný názov metropoly. „Loď“ ako znie jej slovenský preklad, totiž pomenúva vnútrozemské mesto, cez ktoré netečie ani len rieka. Historické mestské jadro s puncom viedenskej noblesy „zdobí“ buďto zub času, alebo dychvyrážajúci streetart v tom najlepšom slova zmysle. Popritom všetkom tam hľadajte aj najpôsobivejšiu mekku kultúry v najkolosálnejšom industriálnom priestore, aký by ste pod slnkom hľadali. Fabryka Sztuki v Lodži, môj domov na celý mesiac.

Keď som reagovala na výzvu Creative Industry Košice ohľadom rezidenčného pobytu v poľskom Art_Inkubatore, okolnosti snáď ani nemohli zapracovať lepšie v môj prospech. Je to už nejaký ten piatok, čo sa s kolegyňou Sašou Pastorkovou točíme vo víre slovenského „fantazijného festivalu“ s názvom Zvuk for Štiavnica. Festivalu, ktorý nadviazal na tradičný štiavnický festival Jazznica naozaj netradične. Po tom, čo sme zahoreli túžbou ukázať ľuďom, ako vyzerá jazz v kombinácii s žánrami crossover, fusion, world music, hip hop, či v kombinácii so súčasným tancom, VJ-ingom, 3D mappingom a všetkými tými šialenstvami, sme v auguste vyhnali hudbu von medzi ľudí. Prvý ročník prebrandovaného festivalu Zvuk for Štiavnica tak priniesol skvelé zážitky v podobe poľských nujazzových DJ-ov v kombinácii s bubeníkom newyorskej školy a projekciou veľkosti lapidária, perzský jazz v atmosfére stredovekého zámku, či tradičný jazz umiestnený v štiavnickej jaskyni. 

A kým nadšenie neustalo a naše fantastické vízie začali mieriť k zhudobnenému 3D planetáriu a plávajúcemu koncertu na jazere, snáď nie náhodou som sa dostala na skusy práve do mesta, ktoré oplýva najinšpiratívnejšími protikladmi, aké by sme si možno ani my v Štiavnici nevymysleli. Múzeum v kanáli so vzhľadom gotickej katedrály, kultúrne a vzdelávacie centrum EC1 Lodž v priestoroch historickej elektrárne a v neposlednom rade lodžský Dizajn či Fotofestiwal, Fabryka Sztuki, či Asociácia divadla Chorea kraľujúca v pôsobivo zrekonštruovanej industriálnej pamiatke, ktorou je bývalá továreň na bavlnu. 

Potešilo ma už samotné získanie rezidenčného pobytu, začo sa chcem Fabryke Sztuki i Creative Industry Košice veľmi poďakovať. Príliv inšpirácie, ktorý so sebou prinieslo samotné mesto ma však príjemne prekvapilo o to viac. Veľká vďaka patrí skvelej sprievodkyni a produkčnej Fotofestiwalu Lodž, Paule Strugińskej, ktorá bola vynikajúcou spoločníčkou a informačnou studňou počas celého mesiaca a so zvyškom tímu Fotofestiwalu urobila pobyt v Art_Inkubatore nezabudnuteľným. 

Aj vďaka týmto výnimočným ľuďom sa mi podarilo nahliadnuť pod pokrievku produkcie eventov a PR manažmentu v najrešpektovanejších a verejnosti často nedostupných eventových agentúrach, festivalov, mestských či nezávislých kultúrnych centier. Hodnotné informácie o fundraisingu sa striedali s prehliadkami kultúrnych inštitúcií, ktoré často prišli s naozaj šikovnými ťahmi a nápadmi, ktoré nefungujú len na teoretickej úrovni, ale sú preverené časom a dajú sa výborne využiť v praxi aj na Slovensku. 

Som veľmi vďačná, že som sa počas môjho pobytu, okrem získavania informácií, mohla zúčastniť aj pri realizácii projektu Flâneur - New Urban Narratives, ktorý prebiehal pod hlavičkou Fotofestiwalu Lodž. Teoretické skúsenosti sa tak úspešne implantovali do praxe, čo bol nesmierne hodnotný zážitok. Pobyt prial výborne aj networkingu, a tak sa opäť teším, že sa s priateľmi z Lodže uvidíme už pracovne, počas májového Fotofestiwalu, či augustovej edície festivalu Zvuk for Štiavnica. Verím, že sa všetky nadobudnuté skúsenosti zhmotnia pre obe strany len do tej najlepšej podoby. A pre tých, ktorí stále váhajú, či sa zapojiť do výziev Creative Industry Košice malé povzbudenie, určite sa neváhajte chopiť svojej šance. Minimálne v mojom prípade, išlo o vynikajúcu skúsenosť.