Magdaléna Haľková
03.01.2016
3 min

Spoznaj partnerov programu Erasmus pre mladých podnikateľov - ALE/Švédsko

Spolu s European Creative Business Network vedieme v rámci projektu EXCITE partnerstvo 7 organizácií, ktoré sa venujú podpore a rastu kultúrnych a kreatívnych odvetví. Rozmanitého sektoru, ktorý v sebe zahŕňa množstvo tvorivých činností. EXCITE je príležitosťou pre nových podnikateľov nájsť si skúsených a úspešných partnerov vďaka programu Erasmus pre mladých podnikateľov.

Príklad zdravého podnikateľského prostredia na malom území je švédska komúna Ale, ktorá je naším partnerom v programe Erasmus pre mladých podnikateľov.
Mestečko Ale sa nachádza len 50 km od Göteborgu, druhého najväčšieho mesta Švédska. Jeho okolie je charakteristické aj skvelou infraštruktúrou a dobrou dopravnou dostupnosťou.

“Ale má za sebou raketový pokrok, pokiaľ ide o zlepšenie obchodnej klímy za posledný rok. Zdá sa, že sila Ale je v solídnej cezhraničnej spolupráci a v tom, že skutočne naslúchali potrebám podnikov.” - Elisabeth Sandberg, regionálna manažérka Konfederácie švédskych podnikov za Západné Švédsko

Možno nenápadná municipalita mesta ALE a jej okolie bola dvakrát po sebe nominovaná na skokana roka Konfederáciou švédskych podnikov. Tá hodnotila podnikateľské prostredie medzi jednotlivými samosprávami. Dosiahli toho vďaka silnému prepojeniu politikov, zamestnancov samosprávy a priemyslu. Výsledky v roku 2015 poukazujú na ešte hlbšie posilnenie podnikateľského podnebia.

Zdravé podnikateľské prostredie budujú vďaka širokému spektru aktivít ako sú inšpiratívne prednášky, business laby, workshopy a kooperáciou s inými, biznis-podporujúcimi, organizáciami. Sú medzi nimi Nyföretagarcentrum (podpora startupov), BRG (podnikateľský región Göteborg), lokálne spoločenstvá ako FemAle (pre podnikateľky) a WebFab (pre startupy zamerané na online obchod s cieľom vytvoriť pracovné príležitosti v progresívnych odvetviach).

“To, že sme sa stali svetovým lídrom medzi energetickými spoločnosťami s 200 zamestnancami závisí od lokality a podnikateľského prostredia tu v Surte. Vďaka dedičstvu starých Tudorovských tovární tu máme prístup k veľmi kompetentnej a dôkladnej pracovnej sile.” - Ranjit Jakkli, riaditeľ KraftPowercon Sweden AB

Webfab v Surte je fyzickým a virtuálnym miestom, kde podnikatelia posúvajú ich biznis plány a startupy na ďalší level. V dynamickom prostredí môžu stretnúť svojich budúcich spolupracovníkov a vyvýjať sa cez workshopy, semináre a zdieľanie vedomostí. WebFab je iniciatívou municipality s cieľom stimulovať podnikanie a podporiť jeho rast.

“Municipalita Ale ukázala, že chce skutočne načúvať potrebám podnikov v záujme rozvoja a pokroku. Tunajšia biznis rada, spolu so spoločenstvom podnikateľov pomáha k posilneniu biznis prostredia.” - Helena Bjorklund, CEO predsedníčka Ale’s Business Council

Nájdi si svojho partnera v Ale, vytvor biznis plán a prihlás sa do programu Erasmus pre mladých podnikateľov ako:


Svoj match si môžeš nájsť aj cez ECBN v Holandsku, Peopleing v Španielsku či Creative Region Linz & Upper Austria v Rakúsku. 
ERASMUS-LOGOs-03_SK_54f5ea0cbba27