Lukáš Koštiaľ
16.11.2015
4 min

Pekelne horúce startupové nebo // blog Lukáša Koštiala z rezidencie v Tel Avive

Všetko to začalo v lete. Sedeli sme s PASSBUS.io spoluzakladateľom Marcelom Mojžišom u nášho prvého zákazníka Mareka a rozoberali náš produkt. Ako sme tak diskutovali, došli sme k záveru, že presne nevieme akým smerom sa chceme s našim projektom uberať - čo je, samozrejme, dosť problém. V tom ale Marek povedal: „Počuj, nechceš ísť do Tel Avivu a ukázať to ľuďom čo sa vyznajú? Možno to aj rovno strelíš za strašné mega a budeš mať pokoj."

Takto som sa dozvedel o Creative Industry Košice a ich rezidenčných pobytoch. A išiel som.
 
Let z Budapešti bol úplne v pohode. Zdá sa, že ten Izrael je ďaleko, ale je to bližšie ako napríklad do Londýna.
Po východe z letiska som prišiel k zaujímavému zisteniu. Bolo 11:30 večer a mňa oblial pot. Toto bude zaujímavé. 30 stupňov a 90% vlhkosť nie je niečo, na čo som zvyknutý z Košíc.
 
Taxikár ma odviezol do samého srdca Tel Avivu. Bol utorok a mesto praskalo vo švíkoch. Mladí ľudia si užívali horúci letný večer na najkrajšej ulici mesta Rotschild Boulevard. Vau! Na apartmáne som sa potom zoznámil s mojom spolubývajúcou Kristínou z Bratislavy. Apartmán bol nad moje očakávania - priestranný, čistý, dobre vybavený a hlavne mal klímu. :)
 
Hneď ďalšie ráno sme išli do The Library (mestom dotovaný coworking), kde náš čakali naše pracovné miesta. The Library bola vzdialená od nášho apartmánu tak 10 min. Akurát na vypitie rannej kávy. V The Library nás privítala Amit (manažérka coworkingu) a Inbal (z organizácie Tel Aviv Global), ktoré nás previedli priestormi a zoznámili nás s ostatnými startupmi.
 
Už po prvom stretnutí som pochopil lokálnu mentalitu. „Ako ti môžem pomôcť? S kým ťa môžem zoznámiť?” Ja pomôžem tebe, potom pomôžeš ty mne. Ich ustavičný život v strachu (veď sú v podstate stále vo vojne) ich naučil byť priebojnejšími ako ktorýkoľvek iný národ na svete. Naučil ich pomáhať si navzájom a inovovať rýchlosťou, o ktorej sa nám môže len snívať. Vôbec nie je dôležité vytvoriť dokonalý produkt, ale byť prvý! Aj preto má Izrael viac firiem na americkej burze ako všetky európske krajiny dokopy.
 
Tel Aviv je mesto neobmedzených možností. Máš super produkt a hľadáš investíciu? V meste je Venture Capitalistov ako húb po daždi. Si IT geek? Pracuj v niektorej z top IT firiem na svete ako Google, Facebook, Intel, Amazon alebo Autodesk. Si startupista a proste chceš len poradiť? Vyber si z nespočetného množstva meetupov a nechaj si poradiť od expertov, ktorí vedia o čom hovoria.
 
Jednou z takýchto akcií bola aj Google Startup Wednesdays, kde som mal možnosť prezentovať svoj projekt mentorom z rôznych oblastí (UX, Marketing, IT experti) a získať dôležitú spätnú väzbu.
 
Vrcholom môjho pobytu bol určite startupový DLD Tel Aviv Innovation Festival. Tento festival je najväčšou akciou roka v celom Izraeli. Celý týždeň pred židovským Novým rokom (Rosh Hashanah) je venovaný inováciám a startupom. Bolo ťažké vybrať si ktoré z množstva prednášok, meetupov a večierkov navštívim. Niektoré z meetupov sa konali priamo v podnikoch na obľubenom Rotschild Boulevard. Počas festivalu mali coworkingy “deň otvorených dverí” a tak si aj bežní ľudia mohli pozrieť na čom sa intenzívne pracuje v ich meste. Paráda.
 
Úplne najlepším prvkom konferencie bola paradoxne prázdna plocha vo festivalovom mestečku označená ako “Networking Zone”. Naozaj to fungovalo! Stačilo sa tam postaviť a o chvíľu som rozprával o svojom projekte so zaujímavými ľuďmi.
 
Som rád, že som mal možnosť stráviť mesiac v tak kultúrne odlišnej krajine, vidieť ako “Startup Nation” žije svoj dennodenný život, prezentovať náš projekt relevantným ľuďom a získať veľmi dôležitý pozitívny, ale aj negatívny feedback, ktorý ma určite posunul vpred.
 

Ďakujem Creative Industry Košice za túto životnú skúsenosť.

Poďte aj vy do Tel Avivu, hlásiť sa môžete do  27.6.2014. Viac info tu: http://bit.ly/TelAviv_rezidencia2016