Alexandra Jurikova
11.11.2015
2 min

PST - Priestor súčasného tanca Košice // Escalator

Katka Rampáčková je profesionálna tanečníčka a choreografka na voľnej nohe. Týmto povolaním sa živí. Na Slovensku zatiaľ len čiastočne. Na Escalator nastúpila s jasnou predstavou a víziou rozvoja tanečnej scény v rodných Košiciach, ktorú sformovala do skratky PST (Priestor súčasného tanca).

Tanec si zvolila ako cieľ svojho zahraničného štúdia a nakoniec mimo Slovenska strávila dokopy 13 rokov. Katka sa vďaka rodinným záležitostiam ocitla v Košiciach, kde začala skúmať tanečnú scénu a zistila, že je podelená do niekoľkých uzavretých skupín pracujúcich osobitne. Tanečníci, pedagógovia tanca či študenti tanca medzi sebou nekomunikovali, nespolupracovali a v niektorých prípadoch o sebe ani nevedeli. Tento fakt ju dotiahol k vízii založiť v Košiciach “Dom tanca”. Počas jej cesty na Escalatore sa k nej pridala Miška Sabolová, ktorá tancuje v košickom zoskupení Heeb.She, ktoré sa tu ako jediné venuje súčasnému tancu.

Základným kameňom projektu je neuspokojivo preložiteľný pojem “sharing” (zdieľanie). PST prináša priestor na zdieľanie, skúmanie, odovzdávanie skúsenosti a vedemosti a na podporu profesijného rozvoja tanečných interpretov, choreografov, pedagógov, študentov – ľudí, ktorí žijú, živia sa, pôsobia a tvoria v oblasti súčasného tanečného umenia. Ich pilotný projekt prebieha v košickej Tabačke každý pondelok pod názvom Sharing Training. Pravidelne hosťujú medzinárodných odborníkov a rezidentov, ktorí pozitívne ovplyvňujú rozvoj domácej scény.

Katke priniesol Escalator námety, ujasnenie si náplne a ciele organizácie PST, partnera na spoluprácu aj zahraničných partnerov, ktorí sa budú podieľať na rozšírenie aktivít. Okrem spomínaných Sharing Trainingov bude PST podporovať mladých choreografov a bude sa podieľať na organizácii festivalu súčasného tanca v Košiciach.  PST je momentálne vo fáze plánovania a rozbiehania sa.