Kristína Pomothyová
15.10.2015
7 min

V Non-stop city sa maká a nečaká - blog Kristíny Pomothyovej z Tel Avivu

Moja práca do veľkej miery pozostáva najmä z pozorovania a počúvania ľudí a do Tel Avivu som sa vybrala s cieľom naučiť sa čo najviac od miestnych. Izrael je často opisovaný ako “startup nation“ – krajina s vysokým počtom podnikateľov, ktorí sa snažia uspieť vo svete technológií.

Vznikli tu mnohé významné svetové inovácie a z Izraela pochádza veľa úspešných startupov. Je domovom pre top technologický talent a mnohé medzinárodné pobočky lídrov ako Google, Facebook, Amazon, Microsoft, Amdocs a ďalších. Je tu najviac investícií z rizikového kapitálu na počet obyvateľov. 

Tento podnikavý duch sa prejavuje v každej oblasti života, čo z krajiny robí mimoriadne zaujímavé miesto pokiaľ chcete spoznávať ideálne podmienky pre spoluprácu a biznis. Mojim cieľom bolo spoznať ľudí z rôznych oblastí startup ekosystému: coworkingy a inkubátory, investorov, korporátne a súkromné akceleračné programy, novinárov, zakladateľov inovačných startupových štúdií a agentúr. 

Vďaka Creative Industry Košice som mala ideálne podmienky na prácu: krásne bývanie v “cool“ štvrti a stôl v neďalekom coworkingovom centre The Library, ktoré je súčasťou mestskej knižnice a nachádza sa v absolútnom centre diania. Tento coworking patrí do rozsiahleho programu samosprávy mesta na podporu podnikania a integrácie, Tel Aviv Global. Každý startup tu môže stráviť pol roka za výhodnú cenu a získať kontakty resp. zúčastniť sa podujatí. Sídlo tu má aj akceleračný program Create. Okrem milých a šikovných ľudí má The Library ešte aj úžasný výhľad. 

Ďalší zážitok, za ktorý vďačím Creative Industry Košice, prišiel vo forme týždňa plného inovácií. DLD Innovation Festival je najväčší medzinárodný startup event v Izraeli, ktorý láka veľké mená zo sveta technológií, a ktorého sa zúčastnilo vyše 4000 ľudí. Mala som možnosť spoznať zaujímavé startupy, svetovo známych novinárov, zástupcov z korporátnych akcelerátorov, zakladateľov inkubačných programov, zástupcov viacerých ambasád, neziskoviek a agentúr na podporu podnikania v Izraeli. 

Okrem klasického konferenčného modelu v unikátnych priestoroch staronovej vlakovej stanice Hatachana bol festival ozvláštnený viacerými tematickými stretnutiami roztrúsenými po celom meste, ako aj výstavou hardvéru na Rothschild Boulvard, jednej z najkrajších promenád. Nechýbal samozrejme ani nočný život. Každý večer som sa stretávala v baroch a v reštauráciách so zaujímavými a často aj medzinárodne známymi, no napriek tomu bezprostrednými ľuďmi. 

Práve to je asi jedno z najväčších ponaučení vyplývajúcich z izraelského ekosystému pre ten náš – bezprostrednosť a snaha spolupracovať. Vzťahy s miestnymi podnikateľmi a podporovateľmi startupov som si budovala ešte pred príchodom a bola som prekvapená s akou ľahkosťou sa mi darilo stretávať sa s pomerne vplyvnými a vysoko postavenými ľuďmi. 

V Izraeli sa vek a pracovné skúsenosti neberú tak vážne ako u nás. Staršia generácia sa vedome obklopuje mladšou a naopak. Podobne ako u nás (a platí to hádam na celom svete) koho poznáš a s kým sa stretávaš do veľkej miery predurčuje tvoj úspech. V Izraeli sú ľudia veľmi ochotní zoznámiť vás so svojimi známymi a priateľmi. V tom sme odlišní. U nás je akási ochrana kontaktov stále značne rozšírený jav. 

Rada by som na Slovensku sledovala rýchlejšiu zmenu týchto historicko-kultúrnych pozostatkov dávno zašlých čias. Keď odbúrame prehnanú sústredenosť na uznanie alebo to, že vyplývajúc z ich pozície ľuďom prináleží výnimočnosť, zbavíme sa ťažoby a skrátime si cestu k výmene skutočne podstatných informácií: čo nás motivuje, aké sú naše schopnosti, čo máme v hlave a v srdci. Obyvateľov Izraela prinútila ich geo-politická situácia byť extrémne vynaliezaví a ísť rovno na vec -  meno si v konečnom dôsledku budujeme na základe činov. Aspoň tak by to malo byť.  

Ďalšiu lekciu som tak trochu očakávala a do veľkej miery súvisí s predošlou. V Izraeli sa maká a nečaká. Nechcem tým povedať, že sme lenivý národ, práve naopak. Čo sa však týka úspechu na globálnom trhu technologických inovácií, zaostávame aj pre to, lebo nie sme dostatočne rýchli. V Izraeli nie je čas na váhanie. Podnikanie je tu otázka prežitia a risk je samozrejmosť. 

Kým priemerný Slovák premrhá kopec času úvahami, či má alebo nemá svoj zámer zrealizovať, Izraelčan vyrobí prototyp a okamžite ho testuje, aby vedel, či tá vec stojí za ďalšiu námahu. Zlyhanie je neodmysliteľná súčasť tohto procesu a keď nastane, hneď príde na rad ďalší nápad. Vždy keď si všimnem, že moja túžba urobiť veci dokonalo bráni tomu, aby som ich spravila vôbec, spomeniem si na Izrael. Život je asi príliš krátky na to, aby sme uvažovali nad tým, či majú naše nápady zmysel.  

Túto cestu si vážim aj pre to, lebo som znova mohla stráviť dlhší čas v multikultúrnom prostredí a to ma zakaždým nakopne. V minulosti som žila v San Franciscu, v Londýne a som zvyknutá byť obklopená rôznymi národnosťami. Veľa som sa vďaka tomu naučila aj tentokrát. Diverzita nie je len o tom, že sa učíme byť tolerantní. Je to aj základná ingrediencia inovácií – rôznorodosť ľudí je obrovskou výhodou pri tvorbe nových riešení. 

Nemusí to nutne znamenať vyskladať tím ľudí z piatich kontinentov - na našu produktivitu a kreativitu vplývajú oveľa menšie podnety. Tel Aviv postavili ľudia z každého kúta Zeme a tolerancia inakosti sa tu prejavuje vo všetkom: v architektúre, v jedle, v štýle obliekania, v tom ako sa s Vami rozprávajú miestni na ulici či v tom, ako robia biznis. Tel Aviv je nikoho a každého - jeho obyvatelia žijú v prítomnosti, lebo minulosť im opakovane pripomína, že to je to jediné, čo majú. Aj vďaka tomu je potenciál tohto ekosystému neopakovateľný, môžeme sa však snažiť k nemu aspoň priblížiť. 

Stretla som tu predovšetkým veľmi ochotných, dobrosrdečných a šikovných ľudí, ktorí ostanú vzácnou inšpiráciou. Radili mi, pozvali ma na sviatočné večere, zobrali ma do svojich kancelárií, domovov, tajných barov a na verejné búranie mosta (!). “The non-stop city“ je oficiálny slogan mesta, celkom výstižne. Nie je to síce New York, ale keď som dorazila z letiska bola skoro polnoc a na konci ulice sa práve rozbiehal nočný život. Sadla som si do kaviarne s dobrým výhľadom na celé dianie a spomínam si na ten pocit vďaky, že tam môžem znova byť. Ten pocit mi vydržal dodnes a už sa neviem dočkať ďalšej návštevy. 


Kristína je poradca v oblasti organizačnej psychológie: vedie komunikačné tréningy, facilituje skupinové sústredenia na podporu tímovej spolupráce, pomáha firmám a ich šéfom riadiť inovácie, efektívne komunikovať a správne využiť talent. Aktuálne pracuje na dvoch projektoch. Prvý sa týka budovania miest/priestorov na spoluprácu, ktoré ponúkajú optimálne podmienky pre kreatívne firmy, freelancerov, startupy alebo aj R&D oddelenia korporácií. Ďalší projekt sa týka tvorby online platformy, ktorá pomáha firmám, akcelerátorom či inkubátorom zjednodušiť tréning prezentačných zručností svojich zamestnancov a členov.