Magdaléna Haľková
16.09.2015
2 min

Na rezidenciu do Bilbaa vycestoval Lukáš Berberich

Lukáš je kultúrny manažér, hudobný producent a čo najviac - milovník filmu. Ako študent, spolu so svojimi priateľmi, zriadil artové kino Cinefil, kde pôsobil ako programový manažér. V Košiciach pracoval tiež ako hudobný producent v IC Culture train a v Kasárňach/Kulturparku. Pre pražský magazín Vice robil eventového manažéra.

Potom, čo žil v Lodnýne a Prahe, sa do Košíc vrátil v roku 2010, aby pracoval v nezávislom kultúrnom centre Tabačka/Kulturfabrik. Je umeleckým riaditeľom festivalu súčasného umenia Moonride a pripravuje hudobný program festivalu POKE. Ako freelancer spolupracuje na rôznych filmových, divadelných, hudobných a vizuálnych umeleckých projektoch. Momentálne vedie projekt Kino Úsmev - rekonštrukcia starého kina na moderné Centrum audiovizuálnej kultúry v historickom centre Košíc.

Práve Kino Úsmev je hlavný dôvod, prečo sa Lukáš rozhodol pre rezidenciu v Bilbau. Tento projekt ráta s dvoma premietacími sálami, kaviarňou a obchodom. Taktiež tu chcú zriadiť vzdelávacie programy pre deti a mladých, a zoznamovať ich s nezávislou filmovou produkciou, televíznou produkciou, hudobnými videoklipmi a produkciou hier.

V Bilbau chce využiť čas hlavne na to, aby získal nové kontakty z filmového priemyslu na medzinárodnom festivale v San Sebastian či na konzultáciu projektu Centrum audiovizuálnej kultúry - Kino Úsmev. Popritom by sa ale rád stretol aj s filmovými producentmi a nezávislými producentmi hier, ktorí v Bilbau pôsobia.