Magdaléna Haľková
31.08.2015
2 min

Predstavujeme lektorov programu Escalator: Sandy Fitzgerald

Začínal ako herec, spisovateľ a hudobník. Stal sa zakladateľom City Art’s Centre v Dubline, kde od roku 1973 do roku 2002 pôsobil ako riaditeľ. Vtedy mal ešte len 22 rokov, a podobne ako účastníci programu Escalator neprešiel žiadnym formálnym manažérskym tréningom. Sandy sa zúčastňoval na mnohých oblastiach kultúrneho rozvoja v Írsku a v zahraničí. Pracoval na lokálnej, národnej aj medzinárodnej úrovni.

Spolu s Paulom Bogenom je Sandy jedným z hlavných mentorov programu Escalator:  „Od začiatku nám bolo jasné, že to bude priekopnícky projekt a každý do neho vstupoval s malým vedomím o tom, čo ho čaká.(…)To čo sme my, ako tútori, považovali za základné zručnosti projektového manažmentu, u väčšiny ľudí neexistovalo. Napríklad nikto nemal rozpočet, nieto ešte finančný plán. Avšak toto nebol nevyhnutne problém, iba to odzrkadľovalo realitu vášnivých a odhodlaných ľudí, ktorí chceli uskutočňovať veci, ale nemali žiaden tréning v manažmente. Paul a ja sme si obaja prešli podobným procesom na začiatku našich kariér.”

Učil sa za pochodu, až kým v roku 1988 nestál na čele najväčšieho kultúrneho centra v Írsku, ktoré bolo lídrom v komunitnom umení – City Art’s Centre. Program CityArts zahŕňal všetky umelecké disciplíny od vizuálneho umenia, divadla, hudby, tanca až po konferencie. Centrum tiež iniciovalo progresívne vzdelávacie a akreditované programy v komunitnom umení a práci so zdravotne znevýhodnenými. Medzitým pôsobil ako riaditeľ Dublin street Carnival (1988 – 1991). . Sandy Fitzgerald bol zakladajúcim členom CAFe (Creative Activity for Everyone), v súčasntosti známej pod názvom CREATE . Členom výboru Royal Hospital National Cultural Centre, z ktorého sa neskôr stalo Irish Museum of Moder Art). Medzi rokmi 1997 – 2002 bol členom výkonného výboru Trans Europe Halles (európska sieť kultúrnych centier) a člen výboru Dublin Film Festival (1988 – 1993) a Junior Dublin Film Festival (1990 – 1994).

S Paulom Bogenom založili v roku 2008 spoločnosť Olivearte. Ich spoločné (dokopy) 60 ročné skúsenosti zahŕňajú strategické plánovanie, budovanie kapacít, školenia, vývoj organizácií, výskum, štúdie realizovateľnosti, fundraising, vyhodnocovanie. Olivearte je konzultačná agentúra, ktorá už spolupracovala s Trans Europe Halles či European Culture foundation – LabforCulture, ale aj slovenským kultúrnym centrom Stanica Žilina-Záriečie.  

Sandy Fitzgerald prišiel prvý raz do Košíc už v roku 2011 na stretnutie Trans Europe Halls v Tabačke Kulturfabrik. S našou organizáciou Košice 2013 spolupracuje od vzniku programu Escalator v roku 2013.