CIKE
13.12.2014
4 min

Art_INkubator: Profesionálni vo svojom odbore, ale s ľudským prístupom

Už som tomu nedávala nádej, keď mi prišiel email z Košíc. Oznam a gratulácia, že som bola vybratá na rezidenčný pobyt v poľskom meste Lodz. Doteraz si ten večer pamätám. Bol to zlomový bod, ktorý ma vytiahol z nekonečného hľadania si práce, keďže som si ako čerstvá absolventka sľúbila, že si na správnu prácu počkám a budem robiť to, čo naozaj chcem.

spolupraca s dizajnerkou

Už som tomu nedávala nádej, keď mi prišiel email z Košíc. Oznam a gratulácia, že som bola vybratá na rezidenčný pobyt v poľskom meste Lodz. Doteraz si ten večer pamätám. Bol to zlomový bod, ktorý ma vytiahol z nekonečného hľadania si práce, keďže som si ako čerstvá absolventka sľúbila, že si na správnu prácu počkám a budem robiť to, čo naozaj chcem.   Cesta bola dlhá, ale večer, ktorý ma čakal po príchode je jeden z tých, ktoré si budú všetci prítomní ešte dlho pamätať. Ukázalo sa, že Poliaci sú naozaj srdečný národ, bolo to tak aj po zvyšok môjho pobytu. Prvý týždeň ubehol ako voda. Zoznámila som sa s ľuďmi, ktorí momentálne v Art Inkubatore pôsobia. Môj projekt bol zameraný na mladých umelcov, ich prácu a celkovú úspešnosť v tom, čo robia. Vybrala som si troch dizajnérov (Aleksandra Richert, 366 Concept Design & Lifestyle, Bagabaga) a jednu ilustrátorku (Blanka Biernat). Kým Viktor, spolurezident zo Slovenska, pracoval na svojom projekte, ja som si dohadovala stretnutia s vybranými umelcami. Trávila som s nimi čas, rozprávala im o mojom zámere, zisťovala niečo viac o nich. Postupne som začala fotiť. Proces trval zvyšné tri týždne. Okrem toho som spolupracovala s Aleksandrou Richert na propagačných fotografiách a videách jej dizajnérskych produktov a dokumentovala podujatia pre divadlo Teatr Chorea, ktoré je súčasťou kultúrnej inštitúcie Fabryka Sztuki.

teatr chorea nacvik predstavenia

Práce bolo naozaj veľa, vždy a všade. Všetci ľudia naokolo boli veľmi nápomocní. Úprimne, ešte som sa s toľkou ochotou asi nikdy nestretla. Pomáhali nezištne, s úsmevom a dobrým zámerom. Všetci boli profesionálni vo svojom obore, ale s ľudským prístupom. Podmienky na prácu boli výborné. Mali sme všetko potrebné. Prostredie a ľudia boli veľmi inšpirujúce. Mladé mesto, s industriálnou históriou a jednou hlavnou dlhou ulicou. Malo svoje výnimočné čaro, ktoré pochopíte, až keď sa zatúlate do uličiek, ktoré nie sú pre cudzie oči samozrejmosťou.   Bol to krásny mesiac, nielen plný zážitkov, ale aj profesijného rastu, nových kontaktov a napredovania. Moja obrovská vďaka patrí Agate, ktorá počas celého pobytu dozerala na chod vecí a vždy, keď som potrebovala, tam bola pre mňa. Veľkú pomoc som dostávala denne zo strany Pauly, ktorá sa o mňa starala. Zabezpečila pre mňa všetko po pracovnej aj ľudskej stránke. Sprevádzala ma mestom, kultúrnymi zážitkami, predstavila mi mnoho zaujímavých a kreatívnych ľudí, postarala sa o moje pohodlie, a hlavne, poskytla priateľstvo, ktoré len tak rýchlo nevyprchá. Našla som si nových pracovných partnerov, skvelých priateľov a miesto, kde sa budem vždy s radosťou vracať.
 
  20141118_105332_1

Ďakujem Creative Industry a Fabryke Sztuki za tento nezabudnuteľný rezidenčný pobyt. Výborná spolupráca z oboch strán ma presvedčila, že existujú projekty, ktorým môžete veriť, a ktoré dajú dôveru hlavne vám, čo je v dnešnej dobe veľmi vzácne a ja si to nesmierne vážim. Verím, že s Creative Industry a Fabrykou Sztuki budem naďalej spolupracovať, a že sa to týmto mesačným pobytom neskončilo.
 
Alexandra Galambová