CIKE
13.03.2015
3 min

BLOG: Graz, UNESCO City of Design v rokoch 2011-13

Do Grazu som sa dostal cez Creative Industry Toolkit 2015. Bol to rezidenčný pobyt na jeden mesiac, kde som mal možnosť priniesť a ukázať moje schopnosti, a zároveň sa niečo naučiť, inšpirovať u presláveného rakúskeho architekta Markusa Pernthalera. Spolupracoval som na veľkej nemocnici v Grazi, ktorá sa stále rozširuje a celkový projekt je rozdelený na niekoľko etáp. Rovnako som mal možnosť trošku spolupracovať na Smart City Project Graz.

To, že sa Graz stal mestom dizajnu, mu určite dopomohlo sa rozvinúť a prilákať viac ľudí. Hlavne produktový dizajn, fashion a architektúra. Je to také študentské mesto, je omnoho lacnejšie ako Viedeň, čo je dôvod prečo veľa ľudí ide študovať do Grazu, a potom už aj ostanú pracovať. Sú tu iba mladí ľudia a dochôdcovia,  ľudí v strednom veku je tu veľmi málo.

Do Grazu som sa dostal cez Creative Industry Toolkit 2015. Bol to rezidenčný pobyt na jeden mesiac, kde som mal možnosť priniesť a ukázať moje schopnosti, a zároveň sa niečo naučiť, inšpirovať u presláveného rakúskeho architekta Markusa Pernthalera. Spolupracoval som na veľkej nemocnici v Grazi, ktorá sa stále rozširuje a celkový projekt je rozdelený na niekoľko etáp. Rovnako som mal možnosť trošku spolupracovať na Smart City Project Graz. Ide o projekt, ktorý zastrešuje niekoľko budov, kde hlavným cieľom je využitie nových technológií a začlenenie do mestskej infraštruktúry.

Obrazový materiál:

1. Styria Media Center Graz. Komerčná budova a, viacmenej, veľa officov. Nachádza sa tu banka, reštaurácie, redakcia “Kleinen Zeitung”, noviny a nahrávacie štúdio pre “Antenne Steiermark“, a mnoho ďalších.

foto_01

2. a 3. Stadthalle. Miesto určené na rôzne podujatia, koncerty, televízne show, exhibície a rôzne akcie. Stadthalle bolo považované za  jedno z najmodernejších miest na podujatia, keď bolo otvorené v roku 2002. (Architekt: Klaus Kada, Riegler-Riewe)

foto_02

foto_03


4. “kopec“ Schlosberg. Nachádza sa blízko hlavného námestia, priam sa vypína priamo nad ním. Schlosberg je identitou Grazu. Hore je možné sa dostať pešo po krásnych schodoch alebo dokonca výťahom, i keď cestičiek je viac.

foto_04

5. Pohľad na časť mesta z Schlosbergu.

foto_05
 
6. Hlavná ulica

foto_06

7., 8. a 9. Mur Island (Murinsel). Plávajúca plošina v strede na rieke Mur. Je tu maličký amfiteáter, kaviareň a detské ihrisko. Postavená v roku 2003 pri príležitosti, keď sa Graz stal Eurúpskym hlavným mestom kultúry.

foto_07


foto_08

foto_09  

10. Lendplatz. Úžasné miesto, kde si ľudia v sobotu ráno prídu na trh nakúpiť rôzne dobroty, posedieť si pri vínku a porozprávať sa.

foto_10
 
11. Tichá ale krásna ulička.

foto_11

 12. Všade električky

 foto_12
 
13. Mauzóleum Ferdinanda

foto_13

Ďakujem Creative Industry Košice za túto možnosť, každý si v tom nájde svoje. Mne to prinieslo určite kontakty a možnosť spolupracovať na väčších projektoch. Vďaka!

Maroš Dudra