CIKE
20.11.2014
3 min

USSK 0.1

Volám sa Danka Bodnárová, od októbra 2014 som rezidenčným umelcom v U. S. Steel Košice a postupne sa zoznamujem so spoločnosťou. Koncom októbra sme absolvovali prehliadku továrne U. S. Steel Košice.

Sprievodcu nám robila Kristína Záthureczká z Návštevníckeho centra, ktorá je zároveň aj mojou kontaktnou osobou v rámci firmy. Prehliadky sa zúčastnili aj ďalší rezidenční umelci Kaoru Furuko (KAIR) a Jakub Pišek (T-Systems). Kristína nás previedla po továrni, kde sme bezprostredne spoznali výrobný proces v oceliarenských halách, valcovniach a pozinkovni.

Získali sme aj prvú vlastnú skúsenosť s prísnymi bezpečnostnými predpismi vo fabrike, ktorými je U. S. Steel známy. V tejto spoločnosti je bezpečnosť na prvom mieste a kladie sa na ňu najvyšší dôraz. Počas prehliadky sme všetci museli mať špeciálne topánky s kovovou špičkou, ochranný plášť a nohavice, prilbu so slúchadlami a okuliarmi, rukavice.

Ako návšteva sme sa mohli pohybovať iba po vyznačených trasách, pretože haly boli stavané na výrobné účely a s prehliadkovou funkciou sa v minulosti nerátalo. Výrobné haly sú priestory ako z iného sveta. Nad hlavami a pod nohami sa hýbu veci, ktorých vlastnosti majú tak vysoké hodnoty, že je ťažké si ich predstaviť. Pod vami je tekuté železo, ktoré má okolo 1500 stupňov a prepravuje sa špeciálnymi vlakovými vagónmi - torpédami, ktoré majú kapacitu 350 alebo 500 ton. Aj keď máte pocit, že stojíte na balkóne bezpečne ďaleko od žeravého železa, tak s každým krokom bližšie cítite niekoľkostupňový nárast teploty. Alebo keď prechádzate valcovňou, cítite na tvári teplo sálajúce z každej brámy cestujúcej pásom. V prípade, že by sa nedodržali predpisy alebo sa niečo pokazilo v tak exponovanom prostredí, môže hroziť potenciálny úraz na každom rohu. A preto si myslím, že opatrenia, ktoré so sebou priniesli do košických železiarní Američania z U. S. Steelu, sú úplne na mieste.    

Aktivity tvorivých rezidencií sú realizované v súvislosti s podporou tzv. "Creative Spillovers" medzi kultúrnymi a kreatívnymi odvetviami a organizáciami ostatných sektorov v meste Košice v rámci projektu Creative SpIN - Creative Spillovers for Innovation (program URBACT II).

Creative SpIN