CIKE
29.10.2014
2 min

USSK 0.0

Volám sa Danka Bodnárova a som Ministerom magalománie bájnej krajiny Východného pobrežia. Som architekt, urbanista, kartograf a poľnohospodár. Od októbra 2014 som na rezidencii v U. S. Steel Košice.

Pravidelne sa účastním a sledujem aktivity Košice 2013/Creative Industry. Myšlienka art & business rezidencií mi bola odzačiatku veľmi sympatická. Keď sa otvorila v poradí tretia výzva, na rezidenciu do U. S. Steelu, chcela som sa tam dostať. Ako človek zvonku som nevedela, ako to funguje vo fabrike, ale vedela som, že je to obrovská organizácia, a to ma lákalo.

Železiarne na mňa pôsobili, svojou rozlohou a počtom zamestnancov, ako samostatné malé mesto. Veľmi ma zaujímal aj vzťah medzi továrňou a Košicami. Spoločnosť U. S. Steel mi zase bola sympatická svojim etickým kódexom a morálnymi princípmi, ktoré sú súčaťou identity už od jej vzniku. Rezidencia v "Železiarňach" pre mňa predstavovala výzvu, a tak som sa prihlásila.

Jesenný seminár, ktorý organizovali Košice 2013/Creative Industry s Piou Areblad, Giovannim Schiuomom a Paulom Bournom mi pomohol doplniť informácie a dotvoriť si jasný obraz o arts & business rezidenciách. Neskôr sa konali osobné pohovory s prihlásenými umelcami a U. S. Steel si ma vybral ako svojho rezidenta. 

Aktivity tvorivých rezidencií sú realizované v súvislosti s podporou tzv. "Creative Spillovers" medzi kultúrnymi a kreatívnymi odvetviami a organizáciami ostatných sektorov v meste Košice v rámci projektu Creative SpIN - Creative Spillovers for Innovation (program URBACT II).


Creative SpIN