CIKE
09.10.2014
5 min

ESCALATOR BLOG: Otvorenie oázy & Restaurant day

Za prchajúceho leta sa uskutočnilo dlho očakávané otvorenie parčíku Urban oasis so sprievodným podujatím Restaurant day. Plánovaný piknik priateľov, partnerov, sponzorov i predstaviteľov mesta, všetkých, ktorí sa zaujímajú o mestské prostredie a ktorí sa pričinili o doterajší vývoj nevyužitého pozemku v historickom centre Prešova a mestskú oázu. Z pozvaných oficialít však prišlo len pár, a tak sme si užívali piknik v neformálnom duchu.

Na jar minulého roku sme získali od mesta Prešov do užívania pozemok, ktorý sme sa rozhodli revitalizovať a vytvoriť na ňom park s funkciami pre rôzne užívanie ľudí. Doba pokročila, niečo sa podarilo vytvoriť, upraviť, vysadiť... je to len začiatok celého nášho snaženia, keďže sa jedná o dlhodobý projekt, závislý predovšetkým na dotáciách, no chceli sme ho dať do testovacej prevádzky. Rozhodli sme sa ho spojiť s iným zaujímavým podujatím a otvorili sme teda v nedeľu 17. augusta, kedy bol naplánovaný ďalší termín celosvetového Restaurant day.

V zatiahnuté nedeľné poludnie sme sa začali schádzať na mieste. Prvá bola Janova partia z Christianie, ktorá zaobstarala ponuku nápojov. Prichádza zariadenie, stoly, lavice, stoličky, skladajú sa prístrešky... Rudy, Maťo, Laco, mapka v ruke, rozhodnutia na mieste..., plastové kadibudky prešľapujú v rohu pozemku. V kancelárii ešte pripravujem štítky s označením jedál a dezertov, pri identifikácii asistuje i koštovka, v zasadačke pomáha Ľubka s bagetkami, prichádzajú David, Marta a s nimi koláčiky. Drobnosti z papiernictva potrebné na hodovanie sa odnášajú do parku, nasledujú koláče, počuť hudbu, akcia sa rozbieha.

V plánovaný začiatok o tretej poobede už všetko stojí a návštevníci podujatia obsadzujú sedenia. Katka s Martinou pripravili príjemné stolovanie dezertov, na dračku ide american pie s lesným ovocím, za ním mizne i brownies s jahodami. Stíham aspoň fotku. Čapuje sa špeciálne pivko So vakeres, silné percentami, chuťou i cenou. Prichádza dodávka a vysmiaty René z Kolégia s reštauračným menu. Po ohriatí sa poklice otvárajú a odhaľujú fajnotky. Vrháme sa k ponuke a nakladáme z každého rožka troška.

otvorenie ozy DSCN3333  otvorenie ozy DSCN3374

Poniektorých zaujíma, aký bude program, prečo je také drahé pivo... Môžeme sa však pochváliť, že oproti väčšine verejných podujatí, na našom pikniku sú hostia kultivovaní a nečakajú podujatie typu pivo/klobása/ruka hore a košuľa von/mojsej či iná dychovka na pódiu. Rudý náčelník berie mikrofón, víta hostí, rozpráva čo-to o projekte oázy, o Restaurant day, urbanike, aktivitách, minulosti a budúcnosti. Toľko k programu a pokračujeme v piknikovaní. Z aparatúry hrá príjemný podmaz, neskôr prechádza od klubovky k pohodovému popíku a gitarovkám. Ľudia všetkých generácií spolu posedávajú, debatujú, prežúvajú a popíjajú.

Zatiahnutá obloha sa rozťahuje a do hrejivých slnečných lúčov sa púšťajú prehánky. Časť ľudí odchádza, časť sa skrýva pod lávkou a prístreškami, niekto neopúšťa miesto a rozťahuje dáždnik. Zjavuje sa dvojitá dúha, úsmevné pohľady na nebo i slnkom zaliaty závoj kvapiek. Po čase prestáva, vyliezame spod úkrytov a sadáme naspäť von. Piknikujeme do západu slnka v príjemnej atmosfére a počasí. I skalní hostia pomaly odchádzajú, dídžej balí aparatúru, púšťame sa do rozoberania prístreškov, odnášame veci. Drobné vyzbierané za dezerty a pochutiny pomohli splatiť náklady na podujatie, i keď to bol vlastne vklad nás, čo sme ich pripravili. Takže ďakujeme prispievateľom do menu a ľuďom, ktorých zlákali pripravené stolíky s fajnotami. Na plote ostal visieť banner hlásajúci otvorenie oázy.

otvorenie ozy DSCN3345

Denne otvorená bránka pozývala do konca septembra okoloidúcich posedieť si v parčíku a večer sa zatvárala, aby prostredie chránila pred neželanými nočnými návštevami. Na zimné obdobie oázu opäť zatvoríme a plochu obsadia sochy. Ojedinelé kroky, opatrné návštevy, nové miesto v meste... až stromky porastú, brečtan sa potiahne po plote a tráva zazelená, pritiahne miesto viac ľudí hľadajúcich oddych v blízkosti mestského centra. Dúfame, že sa nám podarí získať prostriedky, či materiály na jeho zveľaďovanie a podporiť užívanie parčíku plánovaným programom, v spolupráci s kultúrnou komunitou nielen Prešova.

FOTKY z podujatia tu Silvia urbanika, n.o.