CIKE
30.07.2014
2 min

KSC INTL 4

Volám sa Mišo Hudák a od mája sa pokúšam na košickom letisku premienať množstvo viditeľných aj neviditeľných detailov tak, aby spoločne vytvorili príjemnejšie miesto pre ľudí, ktorí sa premiestňujú zo a do sveta.

V blogu KSC INTL 2 som opísal priestorovo jasne definované dva terminály (nový a starý) a moderný jednoduchý navigačný systém odvolávajúci sa na nové logo. Tieto dva priestory nie sú plnohodnotne zjednotené vizuálne ani mobiliárom, práve naopak, súčasný stav ich od seba vzďaľuje a viac odlišuje. Začali sme preto najjednoduchšou, najlacnejšou, ale aj najmenej viditeľnou prácou vizuálneho a logistického čistenia priestoru. Niektoré veľké prekážky, ako starý gauč, čiastočne blokovali základný koridor, ktorým sa ľudia presúvajú z odletovej haly k pasovej kontrole. Množstvo drobných vecí ako reklamy, plagáty, propagačné materiály či banery boli neaktuálne, alebo nelegálne. Všetky tieto predmety musli ísť preč. Množstvo rôznorodých odpadkových košov nahrádzajú jednotné trojedielne koše s možnosťou základnej recyklácie. Letiskový mobiliár bol v niektorých miestach preorganizovaný a zjednotený, aby poskytol cestujúcim viac pohodlia, ale aj viac priestoru na pohyb. Odpadkové koše viac nie sú pri sediacich ľuďoch a väčšina dostupných sedadiel v blízkosti sklenených fasád teraz núka výhľad smerom von. Mapujeme všetky dostupné zákazy, príkazy, odporúčania, informácie a nariadenia, ktorými je priestor letiska označený, ide o zmes rôznych veľkostí, tvarov, farieb a fontov tabuliek a nálepiek. Ich zjednotenie a zrozumiteľné grafické odlíšenie skupiny organizačných pokynov je ďalším krokom pre vizuálnu jednotu priestorov letiska. Prvým fyzickým zásahom sú nové elektrické zásuvky v hale pre odlety mimo Schengenského priestoru, dosiaľ ich vo všetkých odletových priestoro letiska bolo minimum. Ich využitie je samozrejme bezplatné, cestujúci, ktorí potrebujú pred nástupom do lietadla pracovať, alebo si len skrátiť dlhé chvíle čakania, môžu pohodlne obslúžiť svoje telefóny, tablety či počítače.  

Aktivity tvorivých rezidencií sú realizované v súvislosti s podporou tzv. "Creative Spillovers" medzi kultúrnymi a kreatívnymi odvetviami a organizáciami ostatných sektorov v meste Košice v rámci projektu Creative SpIN - Creative Spillovers for Innovation (program URBACT II). Creative SpIN