CIKE
17.07.2014
2 min

KSC INTL 3

Volám sa Mišo Hudák a od mája sa pokúšam na košickom letisku premienať množstvo viditeľných aj neviditeľných detailov tak, aby spoločne vytvorili príjemnejšie miesto pre ľudí, ktorí sa premiestňujú zo a do sveta.

Trainspotting je známe slovo, označuje názov filmu aj zábavu, ktorej sa venujú jeho hlavní protagonisti. Plane spotting alebo aircraft spotting alebo pozorovanie lietadiel, helikoptér či balónov je podobne obľúbená kratochvíľa, a tiež regulárna disciplína. Fanúšikovia pozorujú lietajúce stroje od chvíle ich vynájdenia, ale medzi dôstojné záľuby sa aircraft spotting dostal až v polovici dvadsiateho storočia. Či už človek fotografuje, sleduje trasy lietadiel na špecializovaných weboch, alebo len tak stojí na mieste s najlepším výhľadom, má ovorené ústa a v očiach zvláštny lesk fascinácie, zúčastňuje sa aktívne aircraft spottingu. Košické letisko má nízke budovy, ktoré obkolesujú plochu, na ktorej nastupujú a vystupujú cestujúci z a do lietadla. Ľudia na letisku tak majú niekoľko možností ako sa aircraft spottingu priučiť. Z odletových hál je dobrý výhľad na plochu a stojace lietadlá, z veže, ktorá však má malú kapacitu, vidieť aj prilietajúce a odlietajúce stroje. Odletové haly sú však prístupné len pre cestujúcich, ktorí prešli kontrolou. Na ľavej strane hlavného terminálu je malé, z polovice zatrávnené, z polovice vydláždené miesto, ktoré lemuje vysoký plot. Toto miesto je dostupné pre každého, najmä v lete, keď charterové lietadlá pristávajú a odlietajú každú chvíľu, tu pozoruje ruch na letisku množstvo dospelých aj detí, z jedného miesta je vidieť veľký výsek pristávacích plôch. Pre tieto miesta vymýšľame ľahší prístup aj možnoti pohodlnejšieho pozorovania. Počas dovolenkového obdobia, keď je letisko často plné, je príjemné skrátiť si čakanie pozorovacím rozptýlením, zmierniť stres z letu alebo vidieť, že letisko nie je len miestom dlhých radov a kontrol.  

Aktivity tvorivých rezidencií sú realizované v súvislosti s podporou tzv. "Creative Spillovers" medzi kultúrnymi a kreatívnymi odvetviami a organizáciami ostatných sektorov v meste Košice v rámci projektu Creative SpIN - Creative Spillovers for Innovation (program URBACT II). Creative SpIN