CIKE
16.09.2014
2 min

Zápisky zo studyweeku

CAMBRIDGE, SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO. Som biely gádžo v polokošeli - narodil som sa v Košiciach a po pár turbulentných rokoch strávených aj “““štúdiami umeleckej tvorby“““, po dlhoodkladanej, no nakoniec predsa len odhodlanej túžbe nestať sa zatrpknutým alkoholikom s vševedomým pocitom, a po absolvovaní pätročnice pouličnej umeleckej komunikácie, som sa ocitol v Cambridgei - univerzitnom britskom meste, ktorého fonetické slovenské dvojča je v Košiciach krčmou.

Organizácia priateľov dobrého vkusu, ktorú reprezentujem, založená na princípe rob ako počuješ, bola prizvaná zúčastniť sa študijného pobytu v mekke vzdelania. Vtip? Kiež by. Po týždni strávenom za mahagónovým stolom a s prepeličím perom za uchom bolo zrejmé, že to bol len prirodzený, úprimný úmysel nás konfrontovať. Konfrontovať s prostredím, ktorého každé jedno zákutie je nasiaknuté akademickým puncom (slovenská výslovnosť). Prostredím, v ktorom má človek (ách, aké vznešené) čas byť plnohodnotnou súčasťou mohutných, elegantných svetových dejín (Darwin, Newton, Hawking, ...). Kde sa človek hanbí myslieť na kokociny, lebo sa to skrátka nehodí.

Projekt Escalator (powered by Creative Industry) je vybičovaný dopodrobna; „Tam choďte, more, aha, tam to funguje.“; prizrite si šediny tých pánov, čo dostávajú Nobelove ceny, čo myslevajú v obludných kontextoch, čo pijávajú čaj o piatej a chodia spávať opájaní starodávnou pravdou drahých vín, prejdite sa po tisícročných uliciach, vyspite sa v komorných komnatách, sedávajte na stoličkách z edenu, jedzte viacchodové obedy a večere, a potom choďte a ploďte sa...

Som sám v sebe zvedavý, koľko z toho, čo nám je dávané, unesiem.  

Palko Matia Street Art Communication