CIKE
02.06.2014
3 min

KSC INTL 1

Volám sa Mišo Hudák a od mája sa pokúšam na košickom letisku premienať množstvo viditeľných aj neviditeľných detailov tak, aby spoločne vytvorili príjemnejšie miesto pre ľudí, ktorí sa premiestňujú zo a do sveta.

Moja doterajšia práca je pevne spojená s mestom Košice. Nie som putujúci umelec, ktorý na rôznych miestach sveta vytvára univerzálne diela, pracujem s konkrétnym prostredím mesta, bez ohľadu na to, či výstupným médiom je film, text alebo intervencia.

Ponuka pracovať s tímom a prostredím Letiska Košice je pre mňa osobná výzva. V posledných rokoch som absolvoval takmer sto letov a poznám svetlé aj tienisté stránky malých, stredných aj veľkých európskych letísk. Mesto Košice je moja pracovná plocha a letisko je jedným z najdôležitejších vstupov do jej priestorov.

Akékoľvek letisko na svete je miestom, v ktorom sa človek, alebo cestujúci na konkrétny čas zrieka svojich práv na voľný pohyb. Bezpečnosť a špecifický charakter prepravy vzduchom si vyžadujú iný prístup ako individuálna, autobusová, či vlaková doprava. Zatiaľ čo na zemi sa tešíte anonymite, vo vzduchu sú vaše osobné údaje základom dohody medzi vami a spoločnosťou, ktorá vás prepravuje do vytúženého mesta. Letisko je nárazníková zóna medzi zemou a vzduchom a preto vo veľkej miere znáša kritiku, ktorá padá na celý letecký priemysel. Pri štandardnej skúsenosti je letisko homogénnou zónou, v ktorej je lepšie pobyt minimalizovať na nevyhnutné minimum. V bežnom dennom chode je však letisko komplexným priestorom, do ktorého vstupuje množstvo ľudí, zákonov a pravidiel. Personál letiska a leteckých spoločností, bezpečnostné a kontrolné zložky, ľudia pracujúci v obchodoch, reštauráciách alebo požičovniach, taxikári a vodiči mestskej dopravy, prichádzajúci a odchádzajúci cestujúci, interakciu toho všetkého vnímame pod jedným slovom letisko. Porozumieť týmto vzťahom, ktoré sú podriadené logistickým a bezpečnostným pravidlám, nie je možné pri jednom odlete či prílete. Po mnohých týždňoch pozorovania dennej rutiny na letisku môžem povedať, že som na úplnom začiatku svojej práce.

Aktivity tvorivých rezidencií sú realizované v súvislosti s podporou tzv. "Creative Spillovers" medzi kultúrnymi a kreatívnymi odvetviami a organizáciami ostatných sektorov v meste Košice v rámci projektu Creative SpIN - Creative Spillovers for Innovation (program URBACT II). Creative SpIN