Miroslav Tóth & Marek Kundlák: OKO ZA OKO
  • K.A.I.R.
  • 14 január 2015 o 19:00

  • Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, 04001 Košice
Slovenský skladateľ Miroslav Tóth je jedným z umelcov, ktorí v rámci projektu K.A.I.R. Košice Artits in Residence vycestovali do zahraničia. Miroslav strávil tri mesiace (október - december) v holandskom meste Arnhem, kde vytvoril site-specific operu Zázračná masážna tyč. Rezidencia bola súčasťou spolupráce s organizáciou Motel Spatie. V januári v Košiciach Miroslav predstaví svoju najnovšiu video operu s názvom Oko za oko. (video-opera pre dvoch sólistov, zbor a komorný ansámbel) premiéra: 14.1.2015 – Kasárne – Kulturpark, Košice Pripravovaná Opera “Oko za oko” je voľným pokračovaním video-opery “Zub za zub” (2013/14), ktorá sa venovala téme invázie cynického mestského človeka do kultúrno-historického priestoru malého historického mesta (Banská Štiavnica) a jeho arogantnému pretváraniu a prisvojovaniu.

V „Oko za oko“ rozvíjajú autori príbeh muža, bývalého vojaka, ktorý po odchode do civilu, ešte stále v produktívnom veku, hľadá spôsob ako sa znovu uchytiť a zarobiť na navyšovaní rozpočtu na obranu a rozhodne sa preto založiť zbrojársku fabriku. Vyberie si podľa neho vhodné mesto – Humenné. Vysoká nezamestnanosť, odľahlosť mesta,  úradníci, „s ktorými sa dá dohodnúť“. Sebavedome obhajuje tento biznis ako pomoc nezamestnaným, regiónu nechvalne známemu ako „trojuholník smrti“, potrebu „efektívnej obrany“ a modernizáciou výrobných postupov a technológií. Tento svoj plán dokáže úspešne predať miestnym, ktorí mu vychádzajú v ústrety na všetkých úrovniach. Dej rozvíja a posúva tematiku invázie a pretvárania, ktorá bola otvorená v predchádzajúcom opuse, tu však hlavná postava svojou šikovne vedenou hrou už ovplyvňuje životy miestnych a získava si ich pre svoje záujmy. Narába s verejnou mienkou, cynicky postupuje za svojim cieľom a dokáže sa ešte aj chváliť svojou energiou, silou a vynaliezavosťou. Kde sa zastaví, keď už má na svojej strane aj ľudí aj peniaze? Dokáže takýto život  uspokojiť jeho nafúknuté ego?

Trailer Oko za oko / Eye for an Eye, video opera from miro2t on Vimeo.

Opera kombinuje dokumentárne prvky vo forme zberu zvukového a video materiálu konkrétneho miesta s prednahratými monológmi a improvizovaným spevom na videoprojekcii, živou hudbou  komorného ansámblu, ktorá je sčasti zapísaná a sčasti improvizovaná,  a s nemou javiskovou hereckou akciou. Tvorcovia pracujú metódou riadenej improvizácie, pričom sa pri vývoji projektu nechajú viesť nečakanými situáciami, ktoré v reálnom čase tvorby prispievajú k modelovaniu príbehu a formy diela. Vychádzajú pritom z vlastných overených princípov použitých pri predchádzajúcich dielach, ktoré rozvíjajú, modifikujú a obohacujú o nové prvky. Premiéra: 14.1.2015 – Kasárne – Kulturpark, Košice Koncept, hudba, réžia:  Miroslav Tóth Libreto, dramaturgia:   Marek Kundlák Hrajú: Marek Kundlák, Samčo brat dážďoviek Hudobníci: Miroslav Tóth – dirigent Andrej Gál – violončelo Mikuláš Havrila – pozauna Michal Paľko – cimbal Gergely Kovács – bicie Kováts Gergő - barytón. saxofón Spev:  Andrea Luptáková Anna Čonková Kristína Horníková Kristína Hanzenová Erik Pánči Produkcia: Kair – Košice Artist in Residence K13 – Košické kultúrne centrá