Nočný výjazd do ateliérov, druhé vydanie roku 2015
  • K.A.I.R.
  • 20 máj 2015 o 18:00

  • Ateliéry K.A.I.R, Hlavná 40, Košice
Umelci, ktorí prišli do Košíc vďaka organizácii Košice 2013 si budú najbližšiu stredu musieť opäť trochu  popratať vo svojich ateliéroch. V priestoroch na Hlavnej 40 v Košiciach môžete vďaka projektu K.A.I.R. - Košice Artists in Residence stráviť Noc otvorených ateliérov v dobrej spoločnosti. Predstaví sa mladá umelkyňa z Gruzínska, Nino Khuroshvili, ktorá tu prišla začiatkom mája, zoskupenie Opustená (re)kreácia, ktoré v jej rodnej krajine strávilo úvodné mesiace roku 2015 a Kaoro Furuko z Japonska, ktorá má ešte stále čo prezentovať.

V stredu, 20. mája si o 18:00 nalejeme čistého vína a svoj umelecký príbeh začne rozprávať Nino, pochádzajúca z Tbilisi. Zaujíma sa o experimentálny zvuk a momentálne sa venuje projektu, ktorý transformuje ľudskú reč (zvuk) do hudobnej kompozície bez hudobných nástrojov. Nino zároveň pracuje na rôznych druhoch knižných publikácií, ale prevažne vytvára experimentálne ručne vyrobené a koncepčné knihy. Počas rezidencie v Košiciach plánuje vytvoriť video na základe každodenného života jednej z inštitúcií (napríklad v banke), kde bude hľadať a nahrávať obrazový a zvukový materiál.

Andrea Kalinová (vizuálna umelkyňa) a Martin Zaiček (architekt) spolupracujú v iniciatíve Opustená (re)kreácia. Ich práca sa zaoberá zanedbanou, opustenou alebo ohrozenou architektúrou 20. storočia (najmä rekreačnými objektami modernizmu, ako napríklad kúpele, hotely, kúpaliská, a podobne). Snažia sa nájsť odpoveď na otázku, či je možné v tomto ohľade dosiahnuť nejakú zmenu pomocou umenia a umeleckého aktivizmu. V Gruzínsku pracovali na projekte obnovy detského mestečka s názvom LOKOKINO - Monument for Mziuri memory.

Veselým prvkom Open Studios Night je už po tretí krát Japonka a Polokošičanka Kaoru Furuko, ktorá pracuje na dlhodobom projekte stop-motion animovaného tradičného slovenského príbehu.

Pozývame vás v stredu, 20. mája 2015 o 18:00 nahliadnuť do ich tvorivého umeleckého sveta do ateliérov K.A.I.R. na Hlavnú 40, na 1. poschodie.