Willeke van Ravenhorst: Podolný & Oddajný's Legacy
  • K.A.I.R.
  • 11 december 2015 o 18:00 - 13 december 2015 o 18:00

  • Kotolňa, Strojárenská 3
Willeke van Ravenhorst je umelkyňa z holandského Arnhemu. Študovala na Arnhem Art Academy a prednedávnom získala štipendium Mondriaanskeho fondu pre mladé talenty. Zrealizovala mnoho projektov inštalácií vo verejnom priestore a v prázdnych opustených priestroroch, ktorými je fascinovaná.

Počas jej dvojmesačného rezidenčného pobytu v rámci projektu K.A.I.R. Košice Artist in Residence pracovala na site - specific inštalácii v zaujímavom priestore Kotolňa. Pre svoju inštaláciu vytvorila príbeh o dvoch postavách Podolný a Oddajný. Ich mená sú kombináciou dvoch slovenských slov ‚odolný‘ a ‚poddajný‘. Aj keď sú tieto prídavné mená v Slovenčine v mužskom rode, postavy v príbehu sú ženy. Willeke sa pohráva s jazykom rovnako ako vo svojej inštalácii pracuje s dvoma hlavnými materiálmi, ktorými sú železo a látka. Železo je vnímané v prvom rade ako silný odolný materiál a látka ako ten jemný a poddajný. Avšak keď s nimi Willeke pracuje, ohýba železo do požadovaného tvaru, ktorý látka drží pokope. Jeden materiál podporuje druhý. Každý z nich je odolný aj poddajný iným spôsobom. 

Košice Artist in Residence je rezidenčným programom organizácie Creative Industry Košice. Rezidencia bola podporená Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva v Bratislave.

Vernisáž: 11.12. 2015 o 18:00
Výstava potrvá do 13.12. 2015
Otváracie hodiny 16:00 - 18:00